Başarıyı Olumsuz Etkileyen Duygular

İnsan duygusal bir canlıdır. Çoğu zaman duygularımızla hareket ederiz. Duygularımız bizi çoğu zaman yanlışa götürür. Bazen mantıklı davranmak mantık ile hareket etmek gerekir. Duygular başarımızda oldukça etkilidir.

Başarıyı olumsuz yönde etkileyen duygular şunlardır:

1-) Kaygı: Bir konuda başarılı olup olmayacağımıza ilişkin duygumuz kaygı ile ifade edilir. Kaygı orta düzeyde olursa başarı sağlanır. Düşük kaygı durumunda kilşi olayı önemsemez. Aşırı kaygı durumunda ise kişi olayı çok önemsediği için hata yapma şansı artar. Bu yüzden kaygı düzeyimizin her zaman orta düzeyde kalması gerekir.

2-) Özgüven: Özgüven eksikliği ve aşırı özgüven başarıyı olumsuz etkiler. Kendine çok güvenen bireyler olayları basite alır kolay hata yaparlar. Özgüveni yüksek yarışmacılar çoğu zaman bu özgüven yüksekliğinden dolayı kaybederler. Çok güçlü bir takım zayıf bir takımla maç yaparken ben nasıl olsa bunu çok rahat yenerim deyip işini ciddiye almaz. Maçın sonucunda kaybeder. Rakibi hafife almak işi ciddiye almamak, ciddiyetten uzaklaşmak kişiyi başarısız kılar. Özgüven düşüklüğünde ise birey bir işi yapamayacağına ilişkin duygu besler. Özgüveni eksik bireyler deneme yapmaktan sakınır. Başarısız olmaktan korkar. Başarısızlığında ceza alacağını ve herkesin kendine güleceğini düşünür.

3-) Aşırı Odaklanma: Başarıya aşırı odaklanma kişiyi başarısız kılabilir. Bu yüzden dikkat önemlidir. Fakat aşırı dikkat etmek, hata yapmaktan korkmak kişiyi başarısızlığa itebilir.

4-) Korku: Başarısız olma, cezalandırılma korkusu, küçük düşme ve herkesin kendisine gülme korkusu kişinin başarı durumunu etkiler. Bu korkuları besleyen birçok birey öğrenme için yeni denemeler yapmaktan çekinir. Mücadele ruhunu kaybeder kısa sürede pes ederler. Zorluk karşısında hemen pes ederler. Başarısız olup aile tarafından ceza alma korkusu birçok çocuğun başarısını olumsuz etkiler.

5-) Kıskançlık: Birçok çocuk akranını kıskanır. Kıskandığı için akranına yetişmek adına çalışma temposunu arttırabilir. Kıskançlık öğrencinin öğrenmesini kamçılarken çoğu zaman ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Kıskançlık duygusu ile yapılan hiçbir eylem süreklilik niteliği taşımaz. Kişi kıskandığı için değil başarılı olmak istediği için çalışmalıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir