Batman – Hasankeyf Hakkında Kısaca Bilgi

Hasankeyf, Batman il sınırları içinde yer alan tarihi ve turistik bir mekandır. Hasankeyf Dicle nehri üzerinde yer alan egzotik bir mekandır. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanır. 1981 yılında ülkemizde doğal koruma alanı ilan edilmiştir. Kurulduğu günden bu yana bölge halkı için önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Birçok tur şirketi hasankeyf için özel turlar düzenlemektedir. Etrafında irili ufaklı birçok mağara bulunur bu yüzden bölgeye mağaralar şehri denilmiştir.

Hasankeyf bölgesinde eski çağlarda insanlar yaşamış olan canlı bir merkezdi. Bölgede yaşayan insanlar farklı şekilde isimlendirilmiştir. Mağara şehri, kayalar şehri, hısnı keyfa bölge için kullanılan diğer isimlerdir. Yaklaşık 6000 mağara bu bölgede bulunur. İnsanların bu bölgeyi çok önceden yerleşim merkezi olarak kullanıldığının en önemli göstergesi bu kadar mağaranın çokluğudur. Bu bölge ortaçağda, insanı içinde çok önemli stratejik konuma sahip bir mekandı.

Hasankeyf için Artuklu devletinin yeri ve önemi çok büyüktür. Artuklu devletine yaklaşık 130 yıl başkentlik yapmıştır. Buranın kültür merkezi haline gelmesinin en önemli sebebi budur.

Kalkerli yapı bölgede mağaraların dikkat çekici bir özellik kazanmasını sağlamıştır. Dicle üzerinde yapılan Ilısu barajı yüzünden 12 binlik tarihi yapı bugün sular altında kalma tehlikesi yaşamaktadır. Hasankeyf bölgesi mutlaka gezilmesi görülmesi gereken mekanlardan birisidir. Ülkemizin güzide bölgesine Batman üzerinden demiryolu ile ulaşım da sağlanmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir