“Baya” mı “Bayağı” mı Doğrusu Hangisi? TDK’ya Göre Bayağı Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere baya mı yoksa bayağı mı doğrusu hangisidir kısaca onu anlatacağız.

Lise ve üniversite sınavlarında Türkçe’de en belirleyici soru tipleri yazım kuralları soruları oluyor. Yazım kurallarını en doğru şekilde yapmamız için belli başlı bazı kelimelerin doğru yazılışlarını bilmemiz gerekiyor. Bu kelimelerden birisi de “Baya / Bayağı” ikilisidir. Normalde telaffuz bakımından çoğu kişi bu kelimenin “baya” şeklinde yazıldığını düşünür. Fakat yazım kurallarına göre kelime baya olarak yazılmaz. Şimdi sizlere TDK’ya göre baya mı bayağı mı hangisi doğrudur kanıtıyla birlikte onu paylaşalım.

Baya mı Bayağı mı Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Bayağı
  • Hatalı yazılışı ==> x Baya

Türk Dil Kurumu’na göre “Aşağılık, pespaye” , “Basit, adi, amiyane, banal” , “Herhangi bir özelliği olmayan, sıradan, alelade” , “Hemen hemen, âdeta” , “Gerçekten” ve “Oldukça, epey” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “BAYAĞI” şeklindedir. Kelimenin doğru yazılışı “bayağı” olacaktır. Çoğu kişi bu kelimenin yazılışının “baya” olduğunu bilir fakat TDK sözlüğe göre kelime bayağı olarak yazılmaktadır. Eğer sınavlarda sorulursa “baya” hatalı yazılıştır. Şimdi kanıtına bakalım.

TDK sözlükte yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi kelime “baya” değil “bayağı” olarak yazmaktadır. Yani buradan da kelimenin yazım kurallarına göre doğru yazılışının “bayağı” olduğunu anlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse “baya iyi” yanlış bir kullanımken, “bayağı iyi” doğru kullanımdır.

Kısacası, “Bayağı” kelimesinin doğru yazılışında toplam 6 harf bulunmaktadır. Bu kelimenin son 2 harfi sırasıyla “ğ” ve “ı” harflerinden oluşmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir