Bebek ve Evcil Hayvan Aynı Evde Yaşayabilir Mi?

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğinizle aynı evde bir köpeğin veya kedinin yaşamasına izin vermeli misiniz? Bu, bebeğiniz için sakıncalı olabilir mi? Bebeğe bir zarar verirler mi? Bu sorular, evcil hayvan besleyen her annenin aklını kurcalar. En az insanlar kadar duygusal olan hayvanlar, eve yeni bir canlının katıldığını anlayabilecek kadar zekidirler de. İlk başlarda bu yeni doğan canlıyı kıskanıp, onu görmezden gelir, yok sayabilirler. Ancak bu canlıdan kendilerine zarar gelmeyeceklerini anlayınca, onu da aileden birisi olarak kabul eder ve sevgilerini bu minik canlıdan esirgemezler. Fakat her hâlükârda arada biraz mesafe olması mutlaka gerekir. Örneğin, yeni doğan bebeğinizin suratını bir köpeğin yalamasını istemezsiniz değil mi?

Her şey evcil hayvanda bitiyor

Eğer beslediğiniz hayvana gerekli eğitimi ve terbiyeyi verebilmişseniz, yeni doğan bebeğin yanında bulunmasına hiçbir sakınca yoktur. Özellikle aileler tarafından beslenen Golden Retriever ve Labrador gibi köpek ırkları uysal ve sevecen oldukları için bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Kedilerde de durum bundan farksız değil. Bebeğinize tırmık atmayacağına inanıyor ve güveniyorsanız, kedinizin bebeğin yanında serbestçe dolaşmasına ve onu incelemesine izin verebilirsiniz. Ancak yine de kedilerin evcilleştirilmiş bir yırtıcı hayvan olduğunu hatırlayarak her zaman teyakkuzda olmanızda fayda olacaktır.

Hayvanın pabucunu dama atmayın

Kediler insana hiç minnet etmediği için sizin onu umursamanız veya yok saymanız, kedinin zaten umurunda olmaz. Ancak köpeklerde durum bundan çok daha farklıdır. Sahibiyle arasında kedilerden farklı olarak çok daha duygusal bir bağ inşa eden köpekler, eve yeni gelen bebekten sonra kendisiyle daha az ilgilenildiğini görünce kıskançlık yapmaya başlayabilir. Bu, onu daha hırçın ve huysuz bir ruh haline de büründürebilir. Durumu dengelemek için bebeğe ilgi gösterdiğiniz gibi belli aralıklarla köpeğinizi sevip okşamanız, onunla oyun oynayıp vakit geçirmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede agresif davranmasının önüne geçebilir, bebeğiniz için herhangi bir tehlike teşkil etmemesini sağlamış olursunuz. Bir gözünüz her daim evcil hayvanınızın üzerinde olsun ve ne olursa olsun, onları asla bebeğinizle yalnız başına bırakmayın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir