Bebeklerin Dişleri Neden Ayrık Çıkar?

Aileye yeni katılan yeni bebek herkesi heyecana boğar. Yeni doğumda ve ilk 6 ayda uygulanan beslenme modeli, sıvı veya pelte kıvamında olduğundan dişe ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak artık anne sütünün yeterli olmaması ve bebeğin normal beslenmeye geçmesi ile karşılaştığı katı gıdalar, vücudun da zaman içinde diş geliştirmesini gerektirir.

Altı ayın sonunda bebeklerin %95 inde dişler çıkmaya başlar. İlk dişin görülmesi 18. Aya kadar gerçekleşebilir. Bu aya kadar diş görülmemesi durumunda bir hekime gidilmesi ve röntgen çekilmesinde fayda vardır. Süt dişleri yani ilk gelişen dişler ortalama altı yaştan itibaren yerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Süt dişleri genel olarak ayrık dizilimli dişlerdir. Ancak bu durum ebeveynlerde bazı endişelere neden olabilir.

Peki bebeklerin dişleri niçin ayrık çıkar?

Anne ve babalar bu ayrık dizilimin kalıcı dişlerde çarpıklığa neden olacağını düşünerek kaygılanırlar. Oysa vücut ileride gelecek ve boyut olarak daha büyük olacak dişlere altyapı hazırlamak üzere süt dişlerini ayrık olarak konumlandırır. Yani bu korkulanın tersine aslında pozitif bir durumdur. Öncü görevi gören süt dişleri kalıcı dişin ağızda doğru yeri bulmasını sağlar. Öncü dişin yerinde olmaması veya sıkışık olması, kalıcı dişin olması gereken yerin önünde ya da arkasında oluşmasına yol açabilir.

Her ne kadar ayrık diş dizilimi doğal olsa da genetik kodlar, yani ailede çarpık diş ve ağız çatısı darlığı problemleri çocuğa da geçecek ve görsel sorunlara yol açabilecektir.

Bunların yanı sıra raşitizm, hipofiz bezi kaynaklı salgı bezi bozuklukları, annenin gebelik esnasında radyasyona maruz kalması, ağızda çıkmamış gömülü diş kalması  gibi nedenlerle dişlerde ayrık olma durumu ile karşılaşılmasına neden olmaktadır.

Hayatımız boyunca taşıyacağımız asıl dişlerin öncüsü olan süt dişlerinin ayrık çıkması büyük olasılıkla sorun teşkil etmez. Ancak bebeğimize yeterli kalsiyumun verilmesi, dişlere iyi bakılması, temizliğinin doğru yapılması ve periyodik hekim kontrolü ile olası bir komplikasyonu erken tespit ederek doğru tedavi ortamı sağlanabilir.

Tüm çocuklarımıza sağlıklı ve mutlu gülüşler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir