Berat Gecesinde Kılınacak Namazlar ve Okunacak Dualar

Herkese hayırlı günler dileriz bu yazımızda sizlere şaban ayının 15. gecesinde yani berat gecesinde okunacak duaları ve kılınacak namazları yazacağız.Umarız faydalı olur.Allah herkesin dualarını ve namazlarını kabul eylesin.

İmam-ı Zebidi ve Şeyh Ahmed Direbi gibi birçok alim ve fazık meşayıh (Kaddesallahu Esrarahüm) hazaratı bu gecenin ihyası hakkında şu beyanda bulunmuşlardır;

Allah dostları içerisinde halefin seleften tevarus(veraset yoluyla nakl)ettiğine göre, her kim Beraat Gecesi şu sayılanları yaparsa, o gece yaptığı bütün istekler kendisine verilerek muradı hasıl olur:

1-)Akşam namazından sonra her rekatta bir Fatiha ve altı İhlas Suresi okuyarak altı rekat kılar,

2-)Her iki rekatın selamından sonra birere Yasin-i Şerif okur,

Birincisinde ömrüne berekete niyet eder.
İkincisinde rızkına bereket ve belaları def etmeye niyet eder.
Üçüncüsünde ise insanlardan istiğna(muhtaç olmama) ve husn-ü hatime(imanla biten güzel bir gün sona erişme)ye niyet eder.

3-)En sonunda ise “Beraat Gecesi duası” diye meşhur olan duayı on kere okursa(duayı aşağıda paylaştık) o gece yaptıkları bütün istekler kendisine verilerek muradı hasıl olur.

Şimdi gelelim 3. maddede ismi geçen Berat gecesi duasını paylaşmaya.

Duayı daha yakından okumak için resmi yeni pencerede açıp yakınlaştırabilirsiniz.

Şimdi gelelim Berat gecesinde kılınacak olan bir namaza.

Berat Gecesi Namazı;

Rasulullah (S.A.V.) Ali ibni Ebi Talib (Rasiyallahu Anh)’a şöyle buyurmuştur:

Ey Ali! Her kim şaban ayının yarı gecesinde(15. gecesi-berat gecesi) yüz rekat namaz kılar, her rekatta bir Fatiha suresi ve 10 İhlas Suresi okursa, ey Ali! Hangi bir kul bu namazları kılarsa Allah-u Te’ala onun için o gece istediği her haceti yerine getirir.” buyurmuştur.

Soruldu ki;’Ya Rasulallah!Eğer Allah-u Te’ala onu şaki(imansız ölecek bir bedbaht olarak) yazdıysa said(imanlı ölecek bahtiyar) kuluna çevirir mi?’ Buyurdu ki: Ey Ali! Beni hakla gönderen Allah-u Te’ala’ya yemin ederim ki; Lehv-i Mahfuz’da :’Felan oğlu felan şaki olarak yaratıldı ama Allah-u Te’ala bu hükmü sildi ve onu sa’ide döndürdü’ diye yazılmıştır.

Allah-u Te’ala bu namazı kılan kişiye 70 bin melek gönderir ki bir dahaki sene başına kadar onun sevaplarını yazarlar, günahlarını silerler ve derecelerini yükseltirler.

Eğer bir kişi bu namazı kılıp bir dahaki seneye kadar ölürse şehit olarak ölür.Allah-u Te’ala ona o gece okuduğu İhlas Suresi’nin her bir harfina mukabil 70 bin huri verir ki, her bir hurinin bir erkek, bir de dişi hizmetçisi bulunur.Ayrıca ona 70 bin ğılman,70 bin vildan(genç köleler,hizmetçiler), 70 bin kethuda(ciddi iş takipçisi) ve 70 bin de kapıcı verir.O gece İhlas Suresini okuyan herkese 70 şehit sevabı yazılmaktadır.O kişinin daha önceden kıldığı ve daha sonradan kılacağı tüm namazlar kabul edilir.

Kaynak=Lalegül Dergisi / Cübbeli Ahmet Hoca

Berat gecesi namazını kılanın kazanacağı daha bir çok sevap,ganimet ve müjdeler vardır.Eğer kılmaya müsait olanlar varsa imkanı olanlar varsa bu namazı kılabilirler.Allah kılacak olduğunuz namazları şimdiden kabul eylesin.Amin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir