Beş Hececiler Kimlerdir? Eserleri ve Hakkında Kısaca Bilgiler

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere Beş Hececiler edebiyat akımı üyeleri kimlerdir, kaç kişiden oluşur ve eserleri nelerdir hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız.

Başlıklar

Beş Hececiler Kimlerdir?

Beş hececiler, şiirlerin memleket sevgisi, kahramanlık, yiğitlik gibi konuları işleyen ve beş kişiden oluşan bir Türk edebiyat akımının ismidir. Adından da geçtiği gibi grup içerisinde 5 şairimiz bulunmaktadır. Yani beş hececiler 5 kişiden oluşmaktadır. İsimleri aşağıdaki gibidir.

Beş Hececiler’in İsimleri:

  • Halit Fahri Ozansoy
  • Enis Behiç Koryürek
  • Yusuf Ziya Ortaç
  • Orhan Seyfi Orhon
  • Faruk Nafiz Çamlıbel

Beş hececileri aklınızda tutmak için baş harflerinden bir şifre oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki sırayı baş harflerinden oluşan “HEYOF” parolasıyla aklınızda tutabilirsiniz. Resimlerine ise yukarıdaki başlığın üzerindeki fotoğraftan bakabilirsiniz.

Beş Hececilerin Kısaca Özellikleri

>>> Beş hececiler, hecenin beş şairi ismiyle de anılmaktadır.

>>> Milli edebiyat akımından etkilenmişlerdir ve şiirlerinde hece ölçüsünü kullanmışlardır. Daha doğrusu ilk önce aruz ölçüsü kullanmışlar ardından hece ölçüsüne geçmişlerdir.

>>> Şiirlerinde genellikle memleket sevgisi, Anadolu güzellikleri, kahramanlık, yiğitlik vb. konular işlenmiştir.

>>> Şiirlerinde sade ve özentisiz olmayı tercih eden beş hececiler şiirlere 1. dünya savaşı ve milli mücadele döneminde başlamıştır.

Beş Hececiler’in Eserleri ve Hakkında Bilgiler

1-) Halit Fahri Ozansoy (1891 – 1971):

Şiire aruz ölçüsüyle başlamış ardından hece ölçüsüne geçmiştir. Şiirlerinde Türkçe’yi gayet iyi bir şekilde kullanmıştır. Şiir, roman kitabı ve tiyatro alanlarında eserleri vardır.

Eserleri;

Baykuş
Efsaneler
Cenk Duyguları
Hayalet

2-) Enis Behiç Koryürek (1891 – 1949):

Bir diğer beş hececilerden olan Enis Behiç Koryürek ilk şiirlerini Servet-i Fünun etkisinde yazmıştır. Eser olarak şiir kitabı bulunmaktadır.

Eserleri;

Miras ve Güneşin Ölümü

3-) Yusuf Ziya Ortaç (1896 – 1967):

Akbaba isminde mizah dergisi bulunan Yusuf Ziya Ortaç bir diğer beş hececilerdendir. Şiirlerinde ilk başta aruz sonradan hece ölçüsü kullanmış ve şiirleri sade bir dille işlemiştir.

Eserleri;

Akından Akına
Bir Rüzgar Esti
Yanardağ
Aşıklar Yolu

4-) Orhan Seyfi Orhon (1890 – 1972):

Orhan Seyfi Orhon da aynı şekilde aruzla başlayıp hece ölçüsüne dönenlerdendir. Şiirlerinde daha çok şahsi konuları ele alır. Kişisel duyguları işleyen, ahenkli ve narin şiirlerinde Türkçe dilimizi gayet iyi şekilde kullanır.

Eserleri;

Fırtına ve Kar
Gönülden Sesler
Peri Kızı ile Çoban
O Beyaz Bir Kuştu

5-) Faruk Nafiz Çamlıbel (1898 – 1973):

Beş hececilerden olan bir diğer isim ise Faruk Nafiz Çamlıbel’dir. Duygu ve düşünceyi bir arada ilerleten şiirleriyle tanınmıştır. Şiire 1. dünya savaşı sırasında aruzla başlayıp ardından hece ölçüsüne geçmiştir. Şiirlerinde genellikle Anadolu’yu ve memleket sevgisini dile getirmektedir. Beş hececiler içerisinde en çok esere sahip olan şair ve yazardır. Şimdi eserlerine bir göz atalım.

Eserleri;

Han Duvarları
Dinle Neyden
Çoban Çeşmesi
Gönülden Gönüle
Bir Ömür Böyle Geçti
Elimle Seçtiklerim
Heyecan ve Sükun Tiyatroları: (Özyurt tiyatrosu, Canavar tiyatrosu, Akın tiyatrosu, Kahraman tiyatrosu)

Beş Hececiler hakkında verdiğimiz kısaca bilgiler bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese derslerinde başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir