Bilgisayara Uzaktan Erişimi Engelleme (Resimli Anlatım)

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere bilgisayarın uzaktan erişimini nasıl engelleyebiliriz onu anlatacağız.

Bilgisayarlarıma güvenlik için her türlü ayarı yapmamız gerekmektedir.Bu ayarlardan birisi de bu yazımızda anlatacağımız uzaktan erişimi engellemektir.Hackerlar, korsanlar vb. kişiler sizin bilgisayarınıza erişip önemli dosyalarınızı çalabilirler. İşte bu yüzden karşı taraftan bilgisayarınıza erişimi devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Peki bilgisayara dışarıdan bağlantıyı devre dışı bırakmayı nasıl yaparız şimdi sizlere maddeler halinde resimler eşliğinde anlatalım.

1-) Öncelikle masaüstünden Bilgisayar‘a sağ tıklayıp “Yönet” ‘e basıyoruz.

2-) Ardından açılan yerden sol taraftan “Hizmetler ve Uygulamalar” bölümüne giriyoruz.

3-) Sonrasında alta doğru yeni bir kısım açılacak.Buradan da “Hizmetler” bölümüne giriyoruz.

4-) Ardından bu açılan yerde bir sürü kayıt defterleri açılacak.Buradan “U” harfine geliyoruz ve “Uzak” ile başlayan tüm herşeyi yani “Uzak kayıt defteri, Uzak masaüstü hizmetleri, uzak masaüstü yapılandırması, uzaktan erişim bağlantı yöneticisi, Uzaktan erişim otomatik bağlantı yöneticisi, Uzaktan yordam çağrısı, Uzaktan yordam çağrısı konumlandırıcısı” bölümlerini devre dışı bırakmamız gerekiyor.Bunun için ise bu kısımları “Elle” değil de “Devre Dışı” olarak ayarlamalıyız.

5-) Bunun için burada hepsine teker teker mouse ile sağ tıklıyoruz.Ardından “Özellikler” butonuna basıyoruz.

6-) Sonrasında ise “Başlangıç türü” bölümünden “Elle” olan kısmı “Devre Dışı” olarak değiştiriyoruz.

7-) Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz.Böylelikle bilgisayarımıza dışarıdan gelen erişimi tamamen kapatmış oluyoruz.Özellikle bu işlem yapıldığında dışarıdan bilgisayarımıza sızmaya çalışan hacker, virüs vb. şeylere karşı tam koruma sağlanmış olur.Hackerler vb. kişiler bilgisayarımıza sızamazlar.Tabii ki bu kesin çözüm değil fakat en etkili çözümlerden bir tanesidir.Böyle yapıldığında bilgisayar dışarıdan yapılan komutlara karşı kapanmış oluyor yani dışarıdan bir işlem yapılamamış olmaktadır.Bu sayede bilgisayarınızın güvenliğini sağlamış oluyorsunuz.

Bu yazımızda bilgisayara uzaktan erişimi nasıl engelleyebiliriz onu anlattık.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Merhaba dediklerinizin hepsini yaptım yalnız uzaktan yordam çağrısı devre dışı bırakılmıyor özelliklerde seçenek seçilemiyor ve hala bilgisayarıma girip internetimi çalıyorlar ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhabalar sanırım bilgisayarı yönetici olarak kullanmak gerekiyor. Bilgisayarı kapatıp tekrar açın öyle deneyin. Ayrıca eğer bilgilerinizin sürekli çalındığını düşünüyorsanız format atmanızda fayda var. Bilgilerinizi bir yere yedekleyin ardından format atın en iyi çözüm bu olur bence.

  2. peki bunları yapsak ne olur yapmasak hani bilgisayar birileri tarafından izleniyormu?

    1. Merhabalar efendim yapmak şart değil isteğe bağlı, ama bu yöntem ile bir nevi bilgisayarınızı korumaya almış oluyorsunuz. Fakat tabii ki %100 çözüm değil. Ama bu işlemin çok büyük etkisi var. Bu şekilde uzaktan erişimi engellediğinizde bilgisayar kötü yazılımlardan, virüs vb. şeylerden kısmen korunmuş oluyor. Yapmak şart değil. Yaparsanız da güvenliğinizi bir kat arttırmış olursunuz.

  3. Bunları yaptıktan sonra benim kabulettiğim uygulamalar ile anydesk gibi uzaktan erişim mümkün olabilirmi tekrardan tüm ayarları düzeltmekmi gerekir.

    1. Anydesk tarzı programlarda iki tarafın onayı gerekli diye biliyorum. Yani siz karşı tarafa şifreyi vermeden o zaten bilgisayarınıza giriş yapamıyor. Birde bu çözüm yüzde yüz çalışıyor demek yanlış olur hocam. Çünkü hacker bir kişi eğer işinde çok iyiyse her türlü bilgisayara sızmayı başarabilir. Ama bu konuda anlattığımız yöntemle yüzde yüz olmasa da büyük oranda güvenlik sağlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir