Bilgisayarda Çocukları Bekleyen Tuzaklar

Bilgisayar çok faydalı bir teknolojik alettir. Çocuklarımız için bilgisayar kontolünü iyi yapmalıyız. Bilgisayarda çocuklarımızı bekleyen birçok tuzak bulunur. Bu tuzakları bilmek ve gerekli önlemleri almak zorundayız. Bilgisayarda çocuklarımızı bekleyen tuzaklar şunlardır:

1-) Cinsellik: Bilgisayarda özellikle internette birçok cinsel içerikli siteler bulunur. Bilgisayarımızda filitre yoksa çocuklarımız bu sitelere kolayca girebilir. Cinsel içerikli siteler çocukların ilgisini çeker. Çünkü bu tür konular çocuk yanında konuşulmaz. Saklanan her bilgi çocuk için değerlidir. Yasaklar ve saklananlar her zaman cazip gelir. Bu yüzden bilgisayarda çocuklarımızı cinsel içerikli sitelerden uzak tutmalıyız.

2-) Kumar: Kolay yoldan para kazanmak adına internette birçok kumar sitesi vardır. Bunların reklamları çok sık yapılır. Reklamlarda kısa yoldan para kazanmak zengin olmak herşeye sahip olmak gibi kavramlara değinilir. Çocukların kumara yönelmesi oldukça kolaydır. Kumarın insan dünyasında yaptığı yıkımları bilmezler. Her kumar oynayanın kısa sürede zengin olduğunu düşünürler. Siteler her zaman kurbanları için pembe tablo çizerler. Çok kazandırdığı, kolay kazandırdığı anlatılır.

3-) Örgütler: İnternet ve sosyal medya ile çocuklar örgütlerin kucağına düşebilir. İnternet üzerinde kurulan birçok gurup başka amaçlara hizmet etmek için kurulur. İnternet üzerinde örgütlenme oldukça fazladır. Kontrolü de oldukça zordur. Çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık ettiğini bilemezsiniz. Çocuğunuzun iç dünyasına ve inanç yapısına müdahale ederler. Beynini yıkayabilirler. Bu anlamda çocuklarınızın sosyal medya guruplarını iyi takip etmelisiniz.

4-) Oyun Bağımlılığı: Birçok çocuk bilgisayar oyun bağımlısı olmuştur. Günlerce saatlerce bir oyuna bağlanıp gerçek yaşamdan uzaklaşabilir. Hayatta önemli gördüğü şeylerden uzaklaşabilir. Oyunlar gerçek yaşam algısını yok edebilir. Oyun etkisinde kalıp intihar eden ve zararlı alışkanlıkların esiri olan çocuklar ortaya çıkabilir. Çocuklar bilgisayarın bağımlısı haline gelebilir. Bu anlamda çocuklara oyunlar süreli olarak oynatılmalıdır.

Yazar=Rehber Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir