Bilgisayarda Dosya Gizleme (Gizli Dosya) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere bilgisayarda dosya gizleme, gizli dosya oluşturma veya program, uygulama gibi dosyaları gizleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bazen dosyalarımızı, belgelerimizi vb. bilgisayardaki önemli klasörlerimizi gizlemek isteriz. Sonuçta kimsenin görmesini istemediğimiz dosyalar olabilir. Bu bakımdan bunları gizli yaparsak en azından başkaları tarafından bakılmış olma oranını azaltırız. Bu yüzden bilgisayarlarda dosyaları gizleme özelliği olması çok önemlidir. Özellikle Windows bilgisayarların tümünde dosyaları gizleme seçeneği mevcuttur. Dediğimiz gibi dosyalarınızı gizleyerek koruma altına alabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan maddeler halinde bilgisayarda dosya gizleme nasıl yapılır hemen onu anlatalım.

Bilgisayarda Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

1-) Bilgisayarda dosya gizlemek için öncelikle gizleyeceğiniz dosyaya, uygulamaya veya programa sağ tıklayınız. Ardından en alttaki “Özellikler” butonuna basınız.

2-) Sonrasında üst menüden “Genel” bölümüne girin. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Gizli” butonu mevcut. Ona tik atıyoruz.

3-) Gizli kutucuğunu işaretledikten sonra “Uygula” ve “Tamam” butonlarına basıyoruz.

4-) Böylelikle dosyamızı gizlemiş olduk. Fakat yapmamız gereken bir adım daha var. O da gizli klasörleri gösterme ayarıdır. Bunun için dosyanın sol üst tarafından “Düzenle” butonuna basınız. Ardından “Klasör ve arama seçenekleri” kısmına girin.

5-) Sonrasında üst menüden “Görünüm” kısmına giriyoruz. Ardından oradan aşağıda gördüğünüz gibi “Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme” seçeneğini işaretliyoruz. Ardından “Uygula” ve “Tamam” butonuna basıyoruz.

6-) Bu sayede gizli yaptığımız dosyayı görünmez yapıyoruz. Yani gizli dosyalar hiç bir şekilde gözükmemiş olacaktır. Aşağıda gördüğünüz gibi bizim gizlediğimiz dosya böylelikle görünmez oldu. Bu klasör boş uyarısı verdi. Böylelikle dosyamızı gizlemiş oluyoruz.

7-) Fakat burada normalde o gizlediğimiz dosya bulunuyor. Eğer “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” butonuna basarsak bu sefer gizli klasörler tekrardan gözükmüş olacaktır. Yani dosyaları gizli olarak saklamak istiyorsanız diğer butonu işaretlemeniz gerekmektedir.

Bu şekilde Windows işletim sistemli bilgisayarlarda gizli dosya oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde anlattığımız gibi gizliliği kaldırabilirsiniz. Umarız faydalı olur iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir