Bilgisayarda Klasör (Dosya) Simgesi Nasıl Değiştirilir?

Herkese iyi günler dileriz arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda klasör simgeleri(resimleri) nasıl değiştirilir onu anlatacağız.

Bilgisayarımızda çoğumuz masaüstünü düzenli olarak görmek isteriz. Bunun için de programları belli bir klasöre yükleriz. Mesela oyunları oyun klasörüne, programları program klasörüne, müzikleri aynı şekilde müzik klasörüne atmak isteriz. Bu sayede bilgisayarımızın masaüstünü açtığımızda aradığımız şeyi kolaylıkla bulabiliriz. Örneğin oyun oynamak istediğimiz zaman 2 saat masaüstünden oyunun yerini bulmak istemeyiz. Bunun için oyunları belli bir klasöre atarsanız rahatlıkla oradan oyunun yerini bulup açabilirsiniz. Hem böylece zamandan da tasarruf yapmış olursunuz 🙂

Haliyle klasörlere ve dosyalarımıza şekil ve renk de vermek isteriz. Mesela bizim bilgisayarımızda önceden oyun klasörünün simgesi yani resmi yıldız sembolüydü. Mesela müzik dosyamızın simgesi nota işaretinden oluşuyordu. Sizler de bu şekilde klasörlerin veya dosyaların simgelerini yani resimlerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz ve masaüstünüzü tasarım açısından şekillendirebilirsiniz. Peki bilgisayarda klasörlerin ve dosyaların simgelerini nereden değiştirebiliriz şimdi sizlere onu anlatalım.

1-) Öncelikle hangi klasörün simgesini değiştirmek istiyorsak onun üzerine sağ tık yapıyoruz. Ardından en alttaki “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

2-) Sonrasında açılan yerde üst menüden “Özelleştir” kısmına giriyoruz oradan da alt tarafta bulunan “Simge Değiştir…” butonuna basıyoruz.

3-) Son olarak ise buradan istediğimiz simgeyi seçip “Tamam” butonuna basıyoruz. Böylelikle klasörümüzün yani dosyamızın simgesini değiştirmiş oluyoruz.

4-) Ayrıca üstteki resimde gözat butonu mevcut. Oraya tıklayarak da kendi simgenizi (resminizi) yükleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarlarda klasör ve dosya resimleri bu şekilde değiştirilmektedir. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir