Bilgisayardaki İşlemcinin Kaç Çekirdek (CPU) Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın işlemcisinin kaç çekirdek cpu’ya sahip olduğunu nereden öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Bilgisayarların daha performanslı çalışması, işlemcisinin iyi olması ve işlemci çekirdek sayısının fazla olmasıyla doğru orantılıdır. Hal böyle olunca bilgisayar alırken işlemcinin modeline ve kaç çekirdek olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Diyelim ki yeni bir bilgisayar alıyorsunuz veya var olan bilgisayarın kaç çekirdeğe sahip olduğunu öğrenmek istiyorsunuz bu durumda yapmanız gerekenler çok basit. Hemen lafı uzatmadan işlemcinin kaç çekirdeğe sahip olduğunu nasıl buluruz anlatalım.

1-) Öncelikle masaüstünden Bilgisayarım dosyasına sağ tık yapıyoruz. Ardından “Yönet” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında açılan sayfada sol menüden “Aygıt Yöneticisi” kısmına giriyoruz.

3-) Ardından sağ taraftaki açılan yerden aşağıda gördüğünüz gibi “İşlemciler” bölümüne giriyoruz.

4-) Son olarak ise işte buradan bilgisayarın işlemcisinin kaç çekirdek olduğunu öğrenebiliyoruz. Burada kaç adet işlemci yazıyorsa o kadar çekirdek var demektir. Mesela aşağıdaki resimde 8 tane işlemci cpu olduğu için bu bilgisayarın 8 adet çekirdeği vardır diyebiliriz. Sizlerde de burada kaç tane varsa çekirdek sayınız ona eşittir.

5-) Ek olarak “Görev Yöneticisi” ‘ne girerek de bilgisayarınızın kaç çekirdeğe sahip olduğunu bulabilirsiniz. Onun için görev yöneticisinden performans kısmına giriyoruz.

6-) Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “Mantıksal İşlemciler” kısmında kaç çekirdek olduğu yazmaktadır.

Bu şekilde bilgisayarın işlemci çekirdek sayısını yani cpu sayısını bulabiliyorsunuz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir