Bilgisayardan Hesap Makinesi İle Grafik Oluşturma Nasıl Yapılır? (Grafik Çizimi)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere bilgisayardan hesap makinesi ile grafik oluşturma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Matematik ve geometri derslerinde grafik çizimi çok önemlidir. Bazen soruyu daha hızlı ve anlaşılır şekilde çözmek için verilen fonksiyonların grafiğini çizerek çözüme gidebiliyoruz. İşte bu durumda grafikleri daha hızlı çizmek için bir program gerekebilir. Eğer bilgisayar üzerinden çalışma yapıyorsanız “Hesap Makinesi” programı tam da size göre. Evet yanlış duymadınız, Windows 10 bilgisayarlarda hesap makinesi ile grafik çizimleri yapabiliyorsunuz. Hesap makinesine yazdığınız fonksiyonun grafiğini anında ekranda görebiliyorsunuz. Gerçekten harika bir özellik. Önceleri yoktu diyebiliyoruz fakat sonradan yapılan güncellemeyle eklenmiş. Şimdi sizlere maddeler halinde Windows 10’da hesap makinesinde grafik oluşturma nasıl yapılır onu gösterelim.

Windows 10 Hesap Makinesi Programıyla Grafik Çizmek

1-) Hesap makinesinden grafik çizmek için ilk olarak başlat menüsüne “Hesap Makinesi” yazıp ilk çıkan uygulamayı açıyoruz. Yani bilgisayardan grafik çizmek, grafik oluşturmak için herhangi bir program yüklemenize gerek yok veya internetten siteye girmenize gerek yok. Çünkü Windows 10 bilgisayarın içerisinde otomatikman yüklü olan hesap makinesi uygulamasını kullanarak grafik oluşturabiliyorsunuz.

2-) Hesap makinesini açtıktan sonra sol üst taraftaki “Gezintiyi aç” butonuna basıyoruz. Ardından buradan çıkan menülerden “Grafik Oluşturma” kısmına giriyoruz.

3-) İşte bu şekilde grafik oluşturma ekranını açabilirsiniz. Şimdi grafiğiniz çizdirmek istediğimiz fonksiyonu yazmamız gerekecek. Fonksiyonu sisteme girmek için sağ üst taraftaki aşağıda da gördüğünüz gibi “Denklem moduna geçiş yap” kısmını seçiyoruz.

4-) Sonrasında buraya aşağıdaki gibi grafiğini çizmek istediğimiz fonksiyonu yazıyoruz. Mesela biz $x^2+5x-1$ grafiğini çizmek istedik, bunu yazdık. Yazdıktan sonra enter tuşuna veya sağ alttaki butona basıyoruz.

5-) Bastıktan sonra şimdi yine sağ üstten bu sefer soldaki “Grafik moduna geçiş yap” butonuna tıklıyoruz.

6-) Bu şekilde aşağıdaki gibi fonksiyonun grafiği oluşturulmuş oldu. Hesap makinesi sizler için yazdığınız fonksiyonun grafiğini anında ekrana çıkartıyor. Gerçekten harika bir özellik bu. Bizde yeni keşfettik diyebiliriz. Çünkü önceden yoktu diye biliyoruz. Bu şekilde fonk grafiklerini anında buradan oluşturabilir ve sorularınız için gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz.

7-) Ek olarak dilerseniz 2 fonksiyon yazıp 2 grafik de çizdirebilirsiniz. Yani aynı sayfa üzerinde altta da gördüğünüz gibi 2 farklı grafik oluşturabilir ve bu grafiklerin kesişim noktalarını bulabilirsiniz. Veya bu tarz analiz incelemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca aynı anda 3, 4, 5, 6 vb. grafik de çizebilirsiniz. Sanırız tek sayfada maksimum 14 farklı grafik çizdirebiliyorsunuz.

Bu şekilde Windows 10 bilgisayarlarda hesap makinesine girerek sınırsız grafik çizimi yapabilirsiniz. Üstelik aynı anda 2-3 grafiği çizerek kesişim noktalarını hesaplayabilirsiniz. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir