Bilgisayarın DNS Adresleri Nasıl Değişir?

Herkese iyi günler dileriz.Bugün sizlere bilgisayarların dns ayarları nasıl değişir onu anlatacağız.Umarız faydası olur.

Dns adresleri internette kullandığımız siteler için kapı görevi yaparlar.Mesela google dns adreslerini kullanarak google sitesinin kapısını kullanıp internetin içine girmiş oluruz.Ya da yandex dns adreslerini kullanarak yandexin kapısından içeri girip interneti kullanmış oluruz.Bu şekilde sizler de dns numaralarını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.Peki bu dns numaralarını nasıl değiştiririz gelin maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle başlat menüsünden denetim masasını açıyoruz.

2-) Sonrasında sağ üstten görüntüleme ölçütübüyük simgeler yapıyoruz.

3-) Ardından oradan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ‘ne giriyoruz.

4-) Sonrasında aşağıdaki gördüğünüz gibi İnternet yazısının altındaki “Kablosuz Ağ Bağlantısı” yazısına tıklıyoruz.

5-) Ardından açılan yerden sol alttaki Özellikler butonuna tıklıyoruz.

6-) Oradan da açılan yerden “İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” ‘e tıklıyoruz ve aşağıdaki Özellikler butonuna tıklıyoruz.

7-) Sonrasında ise açılan sayfanın en altında dns adresleri gözükecektir.Buradan istediğimiz gibi dns numaralarını yazıp değiştirebiliyoruz.Eğer daha önce burayı hiç ellemediyseniz sizde büyük ihtimalle dns sunucu adresi otomatik olarak geliyordur.O yüzden onun bir aşağısındaki butona yani “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” butonuna basmanız gerekiyor sonrasında ise tercih edilen dns sunucusuna birincil dns adresini diğerine de ikincil dns adresini yazmalısınız.Son olarak tamam butonuna basıyoruz ve dns adresi değiştirme işlemini sonlandırıyoruz.

Evet arkadaşlar bilgisayardan dns ayarları bu şekilde değişmektedir.Konu hakkındaki yorumlarınızı ve sosyal medya paylaşımlarınızı bekliyoruz.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir