Bilgisayarın Ekran Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere bilgisayarların ekran çözünürlük ayarlarını nereden yapabiliriz onu anlatacağız.

Ekran çözünürlüğü hepimiz için önemli bir ayardır.Ekranın çözünürlüğü ne kadar iyi olursa gözlerimiz o derecede iyi görüş sağlar ve göz yorulması,bozulması gibi hastalıklara daha az rastlanır.O yüzden bilgisayarımız için en iyi çözünürlüğü ayarlamamız gerekmektedir.

Peki bilgisayarlarda ekran çözünürlüğünü nereden ayarlarız şimdi onu anlatalım.

1-) Öncelikle bilgisayarımızın masaüstünü açıyoruz.Ardından boş bir yere gelip faremizle sağ tıklıyoruz.

2-) Oradan “Ekran Çözünürlüğü” butonuna basıyoruz.

3-) Ardından yukarıda gördüğünüz gibi Çözünürlük kısmına gelip istediğimiz çözünürlüğü seçiyoruz ve “Uygula” butonuna basıp ardından “Tamam” ‘a basıyoruz.

İşlem bu kadardır.Çözünürlük kısmında önerilen çözünürlük bilgisayarınız için en iyi çözünürlüktür diyebiliriz.Bu yüzden önerileni seçmekte fayda var.

Not=Ek olarak bu ayarı denetim masasından yapmak istiyorum diyorsanız “Denetim Masası>Görünüm ve Kişiselleştirme>Görüntü>Ekran Çözünürlüğü” kısmına girip aynı yere ulaşabilirsiniz.Buradan da ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

Laptopların veya masaüstü bilgisayarların ekran çözünürlüğü bu şekilde ayarlanmaktadır.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir