Bilgisayarın Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Herkese iyi günler arkadaşlar bugün sizlere masaüstü ve dizüstü bilgisayarların ekran parlaklığını nasıl ve nereden ayarlarız onu anlatacağız.Detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ekran parlaklığı ayarı masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü yani laptop bilgisayarlarda ayrı ayrı yapılmaktadır.Öncelikle laptop bilgisayarlarda anlatalım ardından masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını nasıl ayarlarız onu anlatalım.

Dizüstü(Laptop) Bilgisayarlarda Ekran Parlaklığını Ayarlamak

1. Yol:

1-) Laptop’larda ekran parlaklığını ayarlamak için öncelikle “Başlat” menüsüne giriyoruz.Ardından “Denetim Masası” ‘na giriyoruz.

2-) Ardından açılan sayfada ilk önce üst taraftan görüntüleme ölçütünü kategori olarak ayarlıyoruz.Sonrasında ise “Sistem ve Güvenlik” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında ise açılan sayfada “Güç Seçenekleri” ‘ne tıklıyoruz.

4-) Son olarak ise açılan sayfada aşağıda gördüğünüz gibi en altında bulunan yerde ekran parlaklığını ayarlayabiliyoruz.

2. Yol:

Ek olarak laptoplarda ekran parlaklığını ayarlamak için daha kolay bir yöntem var.Onun için sağ aşağıda bulunan batarya seçeneğine sağ tıklayıp “Ekran parlaklığını ayarla” seçeneğine bastığınızda yine bu sayfa açılacaktır ve oradan da parlaklığınızı ayarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sağ aşağıdaki batarya seçeneğine sağ tıkladığınızda da ekran parlaklığını ayarlama kısmı gözükecektir.

Masaüstü Bilgisayarlarda Ekran Parlaklığını Ayarlamak

Masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını ayarlamak için laptoplarda olduğu gibi bir seçenek bulunmamaktadır.Çünkü masaüstü bilgisayarlarda monitör ayrı olduğu için monitör üzerinden parlaklık ayarlanır.Bunun da 2 yolu mevcuttur.Hemen anlatalım.

1. Yol:

Birinci yol olarak masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını monitör üzerinden ayarlayabilirsiniz.Yapmanız gereken monitörün üzerinde bulunan tuşlardan ayarlama tuşuna tıklayın ve oradan da ekran parlaklığı,kontrast,çözünürlük vb. ayarlar çıkacak.Oradan da ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

2. Yol:

İkinci yol olarak eğer ilk yolla uğraşmak istemiyorum derseniz masaüstü ekran parlaklığı ayarı için SBright adında bir program mevcuttur.Program tamamen ücretsizdir ve kullanışlıdır.Öncelikle programı internetten indiriyorsunuz.

Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra programı çalıştırın ve sağ aşağıdaki kısımdan panel bölmesine sağ tıklayın ve oradan da ekran parlaklığını ayarlayın.

Masaüstü ve laptop bilgisayarlarda ekran parlaklığı bu şekilde ayarlanmaktadır.Umarız faydalı olmuştur.Bizlere destek olmak için yazılarımızı sosyal medyada paylaşmayı ve aşağıdan yorum atmayı unutmayınız.Teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. iyi anlatım ama güzel değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir