Bilgisayarın Gizli İşletim Sistemi Dosyaları Nasıl Açılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın gizli sistem dosyalarına nereden ulaşılır onu anlatacağız.

Bilgisayarlar’da gizli şekilde bulunan sistem dosyaları mevcuttur. Bu dosyalar üzerinden bilgisayarın bazı ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Normalde bu dosyalar üzerinde yanlışlıkla bir hata yapılmaması adına sistem dosyaları gizli bir şekilde bilgisayara yükleniyor. Çünkü bu dosyaların az bir kısmını değiştirseniz bile bilgisayara zarar verebilir ve açılmasını engelleyebilir. Yine de bu dosyalara bakmak isteyenler için böyle bir imkan mevcuttur. Peki windows işletim sistemli bilgisayarların gizli sistem dosyalarına nereden ve nasıl bakılır maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle Bilgisayarım dosyasını açıyoruz. Ardından Yerel Disk (C:)‘ye giriyoruz.

2-) Sonrasında sol üst köşedeki “Düzenle” butonuna basıyoruz. Ardından “Klasör ve arama seçenekleri” kısmına giriyoruz.

3-) Buradan da üst menüden “Görünüm” alanına giriyoruz. Oradan öncelikle gizli olan dosyaların gizliliğini kaldırmak için “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” butonuna basıyoruz.

4-) Ardından yine görünüm kısmından altlara doğru inildikçe karşımıza çıkacak olan “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen)” bölümündeki tik işaretini kaldırıyoruz. Bu sayede gizli sistem dosyalarını yani en önemli bilgisayar dosyalarını görebileceğiz.

5-) Tik işaretini kaldırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır. Buna “Evet” diyoruz.

6-) Ardından gizli sistem dosyalarını Yerel Disk C‘nin içerisinde veya aynı yerde Windows klasörü içerisinde göreceksiniz.

Böylelikle windows işletim sistemli bilgisayarların en önemli ve en gizli dosyalarını görebilirsiniz. Tekrardan uyaralım aman dikkat bu dosyalar üzerinde oynama yapmayınız yoksa bilgisayarınız hata verebilir format atmak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden eğer bu dosyaların neler olduklarını merak ediyorsanız bu adımları uygulayın ve dosyalara göz gezdirin. En ufak bir değişiklik sistemin çökmesine sebep olabilir. O yüzden bu dosyaları açarken dikkat etmekte fayda vardır.

Bu şekilde gizli sistem dosyalarını açabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir