Bilgisayarın Hız & Performans Testi Nasıl ve Nereden Yapılır? (Programsız)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın hız ve performans testi programsız şekilde nasıl ve nereden yapılır onu anlatacağız.

Teknoloji geliştikçe bilgisayarda oynanan oyunlar ve yüklenen programların da kalitesi aynı oranda yükseliyor. Bu yüzden son çıkan oyunları bilgisayarımız kaldırır mı kaldırmaz mı merak edebiliyoruz. Bundan dolayı bilgisayarımızı hız ve performans testine sokarak son durumunu öğrenebiliriz. Bir nevi bilgisayarımızın kalite kontrolünü yapmış oluruz. Üstelik aşağıda anlatacağımız yöntemde hiç bir programa gerek kalmıyor. Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayarak bilgisayarınızın tüm hız ve performans raporlarını detaylı şekilde öğrenebileceksiniz. Şimdi anlatıma geçelim.

Bilgisayar Hız ve Performans Testi Programsız Nasıl Yapılır?

1-) Bilgisayarı hız ve performans testine sokmak için öncelikle başlat menüsüne “Performans İzleyicisi” yazıyoruz ve açıyoruz.

2-) Ardından açılan ekranda sol taraftan “Veri Toplayıcı Kümeleri” ve “Sistem” kısımlarına tıklıyoruz.

3-) Ardından sağ taraftaki ekranda “System Performance (Sistem Performansı)” yazısına sağ tık yapıp “Başlat” diyoruz.

4-) Bilgisayarımız yaklaşık 60 saniye rapor oluşturma işlemlerini yapacak. Ardından raporumuzu almak için yine sol menüye geliyoruz ve “Raporlar” kısmına tıklıyoruz. Sonrasında “Sistem” ve “System Performance” bölümlerine basıyoruz.

5-) Ardından raporlarımız bu sayfada gözükecektir. Buradan tarih yazan raporlardan en sonuncusuna basıyoruz.

6-) Böylelikle bilgisayarımızın hız ve performans testi raporunu açmış oluruz. Bu raporda bilgisayarın güncel verileri ve son durumları gözükecektir.

7-) Buradan bilgisayarınızın neleri eksik, hangi sistemleri iyi ve kötü hepsi burada gözükecektir. Örneğin bizim bilgisayarda RAM kullanımı çok fazla olduğu için durum kısmında “Meşgul” yazıyor. Buradan yola çıkarak bilgisayarınıza ekstra RAM takabilirsiniz. Veya bilgisayarın başka hangi özellikleri kötüyse ona göre iyileştirme yapabilirsiniz. Ayrıca en alttaki “İstatistikleri Raporla” bölümünde işlemci hızı vb. bilgisayarın hız değerleri de yazmaktadır. Oradan da raporlara detaylı bakabilirsiniz.

Bu şekilde bilgisayarınızın güncel performans durumunu öğrenebilirsiniz. Raporda yer alan uyarılar neticesinde bilgisayarınıza yenilemeler yapabilir veya ekstra (RAM, ekran kartı vb. gibi) sağlam parçalar takabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir