Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Değiştirilir? {Resimli Anlatım}

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarların İP adresleri nasıl değiştirilir resimli şekilde anlatacağız.

IP adresi internete bağlı olan herhangi bir cihazın (mesela bilgisayar, cep telefonu vb.) internet üzerinden veri alış-verişini yapabilmesi için gerekli olan bir adrestir. Yani o cihazın bir kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Bu ip numarasını servis sağlayıcısı vermektedir. IP’nin açılımı İngilizce olarak “Internet Protocol” yani Türkçe olarak da “İnternet Protokolü” demektir.

Peki bilgisayarların İP adresi nereden ve nasıl değiştirilir şimdi maddeler halinde resimli olarak anlatalım.

1) Öncelikle başlat menüsünden “Denetim Masası” ‘nı açıyoruz.

2) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Ağ ve İnternet” bölümüne giriyoruz.

3) Sonrasında açılan sayfadan ise “Ağ ve Paylaşım Merkezi” bölümüne giriyoruz.

4) Buradan da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Bağlantılar bölümünün hemen sağında bulunan “Kablosuz Ağ Bağlantısı 2 (TTNET_Z yXEL)” tarzındaki mavi renkli yazıya basıyoruz. Burada sizin modeminizin ismi neyse o çıkar yani biz ttnet kullandığımız için ttnet yazmaktadır sizde farklı olabilir.

5) Sonrasında açılan bölümden sol alttaki “Özellikler” butonuna basıyoruz.

6) Sonrasında altta gördüğünüz gibi “İnternet Protokolü sürün 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine basıyoruz hemen ardından “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

7) Son olarak ise açılan bu bölümde “Aşağıdaki IP adresini kullan:” kısmına basıyoruz ve oradan da ip adresimizi değiştirebiliyoruz.

8) IP numaramızı değiştirdikten sonra “Çıkarken ayarları doğrula” butonuna basıp “Tamam” ‘a tıklayınız. Böylelikle bilgisayarın ip adresini değiştirmiş olursunuz.

NOT = Bu işlemleri Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve Windows 10 bilgisayarlarda hemen hemen aynı yerlerden yapabilirsiniz. Zaten çoğunda anlattığımız kısım bulunmaktadır. Oraya girdiğinizde ise ip adresinizi değiştirebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT = Ayrıca bu işlemlerle hiç uğraşmak istemiyorum derseniz modeminizi resetlediğiniz IP adresiniz de otomatik olarak değişmiş olur. Yani modeminizi kapatıp açtığınız zaman da ip adresiniz değişir bu bilgi de aklınızda bulunsun.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir