Bir Açının Sinüsünü ve Kosinüsünü Hesaplayan C Programı Kodları

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere dışarıdan girilen bir sayının sinüsünü ve cosinüsünü hesaplayan c programını ve kodlarını paylaşacağız.Ayrıca kodların anlatımını da yanlarına ekleyeceğiz.

C dili programlamanın en temel dillerinden birisidir.Bu dili öğrendiğiniz vakit diğer tüm masaüstü programlama dillerinini algoritmik olarak çözebilirsiniz ve kolaylıkla öğrenebilirsiniz.Bildiğiniz gibi C programlama dili örnekler adlı sayfamızda şuana kadar yaptığımız tüm C dili örneklerini oraya ekliyoruz.O sayfa altından tüm örneklere bakabilirsiniz.

Şimdi ise sizlere yeni bir örnek yapacağız.Dışarıdan girilen bir sayının sinüsünü ve kosinüsünü hesaplayan c programını yapacağız.Hesaplama yaparken cosinüs bulma fonksiyonunu başka siteden alıntı yaptım.Fakat burada önemli olan mantığını anlamanızdır.Aslında zor bir şey yok for ve if kodları var.Umarım anlarsınız.Şimdi lafı uzatmadan kodlara ve anlatıma geçelim.Anlatımları yanlarına ekledim.

Bir Açının Sinüsünü ve Cosinüsünü Hesaplayan C Kodları

Kodlar ve anlatımı bu şekildedir.Şimdi örnek bir ekran çıktısı paylaşalım.

Gördüğünüz gibi biz açıyı 60 derece olarak girdik.Sinüs 1/2 yani 0.5 verirken cosinüs ise kök 3/2 yani 0.866 değerini vermiştir.Bu şekilde sizler de 0 ile 360 derece aralarında kalan istediğiniz açının sin ve cos değerlerini bulabilirsiniz.

Not = Bu kodları aynı zamanda C++ diline de kolaylıkla çevirebilirsiniz.Mesela kodları printf kısmı yerine cout ve scanf yerine ise cin kodlarını yazarak c++’a çevirebilirsiniz.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir