“Bir işi usta x günde, çırak ise 5x/3 günde bitiriyor…” Oran-Orantı Sorusu ve Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere 2010 KPSS sınavında çıkan bir oran-orantı sorusu ve çözümünü paylaşacağız.

KPSS matematik sınavında oran-orantı soruları her yıl en az 1-2 tane sorulabiliyor. Özellikle bu sorulardan doğru orantılı olanlar kolay cevaplandırılabiliyor. Fakat ters orantılı sorularda adaylar biraz zorlanabiliyor. Bundan dolayı bu yazımızda sizlere ters orantı soru ve cevabını anlatacağız. Şimdiden iyi çalışmalar ve sınavlarda başarılar dileriz.

Oran-Orantı Sorusu ve Çözümü

Soru : Bir işi usta x günde, çırak ise 5x/3 günde bitiriyor. Aynı işi ikisi birlikte 15 günde bitirdiklerine göre, çırak yalnız başına kaç günde bitirir? (2010 KPSS sorusu)

A) 20
B) 25
C) 30
D) 35
E) 40

Çözüm : Soruda doğru orantı değil ters orantı kullanmamız gerekiyor. İşçi çırak sorularında genellikle ters orantı kullanılır. Bundan dolayı ilk olarak 1/x + 1/(5x/3) = 1/15 yapacağız. Çünkü usta ve çırak ikisi birlikte 15 günde işi bitiriyorsa bu durumda eşitliğin karşısında paydada 15 olması gerekiyor. Buradan x’i 24 buluruz. Ardından soruda sadece çırak işi kaç günde bitirir sorduğu için 5x/3 ifadesinde x yerine 24 yazıp cevabı bulmuş oluruz. 5.24/3=40 çıkar. Yani cevabımız 40 olmuş olur. Şimdi görsel üzerinden cevabı anlatalım.

Kısacası cevabımız 40’tır. Ek olarak tekrardan belirtelim. Soruda ters orantı kullanıldığı için pay yerine 1 yazıp paydaya sorudaki verileri yazıyoruz. Eğer doğru orantı olsaydı direkt 1 bölülü yazmadan yazacaktık. Ama ters orantı olduğu için 1 bölülü şeklinde yazıyoruz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir