Bir Sayının Yüzdesi Nasıl Alınır? (Yüzde {%} Hesaplama)

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere bir sayının yüzdesi nasıl hesaplanır onu örnekler eşliğinde anlatacağız.Şimdiden iyi çalışmalar.

Günlük hayatımızın her yerinde kullanılan % yüzde hesaplamayı bazı arkadaşlarımız karıştırıyorlar. Bu yüzden sizlere bu makaleyi yazma ihtiyacı duyduk. Özellikle lise ve üniversite sınav sorularında karşımıza çıkan bu yüzdelik hesaplamalar için çok kolay ve unutmayacağınız bir taktiği sizlere ileteceğiz.

Öncelikle yüzde almanın işareti % sembolüdür. Bu sembolü gördüğünüzde anlayın ki önündeki sayının yüzdesi alınacaktır. Şimdi lafı uzatmadan örnekler eşliğinde bir sayının yüzdesi nasıl alınır onu anlatalım.

Bir Sayının Yüzdesini Hesaplama

Bir sayının yüzdesini almak için o sayıyı yüzde kaç ise onunla çarpıp 100’e bölmek gerekiyor.

==> Mesela 50 sayısının %40’ını alalım.

50 sayısının %40’ı demek.O sayıyı 40 ile çarpıp 100’e bölmek demektir. Yani 50’nin yüzde 40’ı $50.\frac{40}{100}=20$ olmaktadır.

Yani taktik olarak bir sayının %’sini alırken o sayıyı % işaretinin sağında bulunan sayıyla çarpın ve 100’e bölün.Hepsi bu kadardır.Yani taktik olarak aşağıdaki resimdeki gibi formülü aklınızda yer edinebilirsiniz.

Şimdi resimli anlatımlı örneklere geçelim.

Yüzde Hesaplama Örnek Sorular ve Çözümler

Soru 1 = Bir sayının %60’ı o sayının 12 fazlasının %20’sine eşitse bu sayı kaçtır?

Cevap = Öncelikle burada sayımıza x değeri verelim. Haliyle denklem kuracağız. x sayısının %60’ı o x sayısının 12 fazlasının %20’sine eşitmiş. O zaman denklemimiz $x.\frac{60}{100}=(x+12).\frac{20}{100}$ bu şekilde olur.Haliyle buradan da x=6 çıkmış olur.Şimdi görsele dökelim bunu.

Soru 2 = 60 sayısının %20’sinin %80’i kaçtır?

Cevap = Öncelikle 60 sayısının %20’sini alacağız. Yüzde yirmisi $60.\frac{20}{100}=12$ çıkmaktadır. Sonrasında çıkan sonucun da %80’ini alacağız. O da $12.\frac{80}{100}=9,6$ çıkmaktadır. Haliyle cevabımız 9,6 olur.

Görsel olarak da anlatımını yukarıya ekledik.

Şimdilik bu kadar.Yüzde alma hakkında sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.Teşekkürler tekrarda iyi dersler ve iyi sınavlar dileriz…

YORUMLAR

  1. http://www.hesaplamasorgulama.com/yuzde-hesaplama/ buradan da ayrıntılı olarak sorgulanıyor sanırsam. ben buradan hesapladım, sizinkiyle aynı çıktı sonuç, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir