Bir Sayıyı Asal Çarpanlarına Nasıl Ayırırız?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere matematikte bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırırız onu anlatacağız.

Matematikte her alanda karşımıza çıkan sayıların asal çarpanlarını bilmemiz soruları çözmemiz için çok önemlidir.Bu yüzden bir sayının asal çarpanlarına ayırma yöntemlerini biliyor olmamız gerekmektedir.Peki bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırırız şimdi gelin hep birlikte onu öğrenelim.

Bir sayıyı asal çarpanlarına ayırmak için en küçük asal sayı olan 2’den başlayarak 2,3,5,7 şeklinde hangi asal sayılara bölünürse küçükten büyüğe doğru bölmemiz gerekmektedir.Bir örnek ile açıklayalım.Mesela 120 sayısını ele alalım ve asal çarpanlarına bakalım.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar 120 sayısını asal çarpanlarına bu şekilde ayırıyoruz.İlk önce 2’ye bölüyoruz.Ardından 60 çıkıyor sonra tekrar 2’ye bölündüğü için tekrar bölüyoruz ve 30 buluyoruz.Ardından bir daha 2’ye bölüyoruz bu sefer 15 çıkıyor.Bu sefer 2’ye bölünmeyeceği için bir sonraki asal sayı olan 3’e bakıyoruz.3’e bölündüğü için 3’e bölüyoruz ve ardından son olarak 5’e bölerek 120 sayısının asal çarpanlarını $120=2^3.3.5$ olarak buluyoruz.Uzun olarak yazarsak 120’nin asal çarpanları 2.2.2.3.5 olarak yazılmaktadır.

Bu şekilde tüm sayıları asal çarpanlarına ayırabilirsiniz.Umarız faydalı olmuştur.Matematik alanında her türlü sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.Teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar dilerim…

YORUMLAR

  1. […] asal çarpanlarına ayırmalıyız.Bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırdığımızı burada anlatmıştık.Asal çarpanlara ayırdıktan sonra asal çarpanlarının kuvvetlerini 1 arttırıp […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir