Bir Yazıda Hangi Kelime Kaç Defa Geçmiştir Onu Bulmak

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere bir yazıda hangi kelime kaç kere geçmiştir onu nasıl bulabiliriz onu anlatacağız.

İnternet bir çok faydalı web sitesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sitelerden birisi de bu yazımızda anlatacağımız bir makalede geçen kelimelerin adet miktarlarını hesaplayan bir sitedir. Yani diyelim ki 1000 kelimelik bir makaleniz var. Bu makalede hangi kelime toplam kaç defa geçmiştir onun tam sayısını öğrenmek istiyorsanız işte bu bahsettiğimiz siteye girip kelime sayısını ölçebiliyorsunuz. Üstelik tamamen ücretsiz yapılmaktadır.

Sitenin adı “www.wordcounter.net” ‘dir. Yani bu siteye girerek elinizde olan metni boş alana yapıştırarak hangi kelime kaçar defa yazıda geçmiştir onun sayısını hesaplatabilirsiniz. Şimdi maddeler halinde nasıl yapılacağını anlatalım.

Site adresi ==> www.wordcounter.net

1-) Öncelikle arkadaşlar yukarıda adresini paylaştığımız siteye giriş yapıyoruz. Ardından boş alana kelimelerin sayısını öğrenmek istediğiniz metni yapıştırın. Yani makalenizi veya yazınızı bu alana yapıştırın veya yazın.

2-) Makaleyi yazdıktan sonra sitenin hemen sağında “Keyword Density” yani “Anahtar Kelime Yoğunluğu” bölümü otomatikman çıkacaktır. Oradan hangi kelime kaç defa geçmiş onun sayısını öğrenebilirsiniz. Mesela bir kelimesi metinde 11 kere geçmiş. Bu da %6’lık bir kısmı oluşturuyor. Sırasıyla en çok geçen kelimeler “bir, belki, de, ve” kelimeleridir. Aynı şekilde sizler de bir metinde geçen kelimelerin sayısını bu site üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

3-) Ek olarak mesela en sık geçen kelimelerin üzerine tıklayınca makalede geçtiği yerler sarı arka plan renginde oluyor. Örneğin sağ taraftaki bölümden “bir” kelimesine tıkladık. Metinde aşağıda gördüğünüz gibi sarı renkli beliriyor.

4-) Bu şekilde sizler de makalelerinizi buraya yapıştırarak içerisinde geçen kelimelerin yoğunluğuna ve kaç defa geçtiğine bakabilirsiniz. Normalde bu şekilde hesaplama yapan masaüstü programlar da mevcuttur. Hatta C, Java, C# vb. dillerde buna benzer uygulamalar yapılabilmektedir. Fakat uygulamaya gerek kalmadan hızlı şekilde bu siteye girerek de hesaplama yapabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir