Birden Fazla Solunum Organı Bulunan Hayvanlar

Bazı hayvanlarda oksijen ve karbondioksit değişimi birden fazla organla yapılmaktadır. Birden fazla solunum organına sahip olan bilindik 2 tane canlı türü vardır. Bunlar akciğerli balıklar ve kurbağalardır. Şimdi detaylarını paylaşalım.

Akciğerli Balıklar

Akciğerli balıklar hem akciğer hem de solungaç solunumu yapabilen canlılardır. Bu hayvanlar, yüzeyden yuttukları havayı yutakla bağlantılı olan akciğerler içine alarak kullanabilirler. Ancak bu canlıların asıl solunum organı solungaçlardır. Genellikle durgun göl ve bataklık sularında yaşayan akciğerli balıklar kurak mevsimlerde göller kuruduğunda çamur içine gömülerek bir süre hareketsiz bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Akciğerli balık
Akciğerli balık

Kurbağalar

Kurbağalar larva döneminde solungaç solunumu yaparlarken, ergin dönemde akciğer solunumu yaparlar. Ancak, akciğerleri yeterli yüzey genişliğine sahip olmadığından akciğer solunumu O2 (oksijen) ihtiyacının karşılanmasında tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle solunumun önemli bir bölümü deri ile yapılır. İnce ve mukusla kaplı olan derileri buna uygundur.

Kurbağa
Kurbağa

NOT = Diğer biyoloji ders notalarına buradaki kategoriden ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir