Bisiklet Ne Zaman, Nerede ve Kim Tarafından İcat Edildi? (Kısaca Bilgi)

Eski adıyla velespit olarak bilinen bisikletler gerek insan sağlığı gerekse çevre sağlığı açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Bisiklet kullanan kişiler hem istediği yerlere ulaşabilirler hem de pedal çevirdikçe efor sarf ederler yani bir nevi spor yapmış olurlar. Ayrıca elektrik veya herhangi bir motorla çalışmadığı için çevre dostu olma özelliği de vardır. Hem ses çıkarmazlar hem de yakıt harcamazlar. Bu yüzden icadından bu yana dünyanın her yerinde kullanılan ve hiç eskimeyen bir araçtır.

Bisikletin İcadı:

Bisikletin icadı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır fakat çoğu kaynakta resmi olarak geçen tek bilgi 1800’lü yıllarda icat edildiğidir. Çoğu kaynağa göre bisiklet 1817 senesinde Almanya’da Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edildiği yazılmaktadır. Bizler de bu bilgiyi baz alıyoruz ve bisikleti ilk bulan kişi olarak bu ismi ele alıyoruz.

İlk icat edilen bisiklet (temsili)
İlk icat edilen bisiklet (temsili)

Aslında bisiklet ilk olarak günümüzdeki gibi pedallı icat edilmemiştir. Aksine pedalsız şekilde yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi icat edilmiştir. Ardından bazı değişimlere uğrayarak günümüze kadar en son hali ulaşmıştır. Günümüzde vitesli veya vitessiz olarak çeşit çeşit bisiklet türü vardır. Dağ bisikleti, yarış bisikleti, normal bisiklet vb. gibi bir sürü çeşiti bulunmaktadır. Mesela ince tekerlekli olanlar genelde yarış bisikleti, kalın tekerlekli olan ise dağ bisikleti olarak adlandırılır.

NOT = Kısacası bisiklet 1817 yılında Almanya ülkesinde Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir.

Bisikletin icadı hakkında kısaca bilgi verdik. Umarız faydalı olur. Bizlere destek olmak için yorum atabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir