Blogger Mı? WordPress Mi? Hangisi Daha Avantajlıdır?

Bu yazımızda Blogger ve WordPress hizmetleri aralarındaki farkları ele alacağız ve hangisi daha avantajlı ona bakacağız.

Blogger Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları;

*Blogger altyapılı sitelerde host sıkıntısı bulunmamaktadır.Google’ın bir servisi olduğu için sitenizin hack’lenme gibi bir durumu olamaz.Blogger siteniz sadece Google tarafından kapatılabilir.O da çok zor bir ihtimaldir.Mesela +18,film,dizi izleme vs. gibi blogger siteler açarsanız ve bunu Google farkederse anında kapatabilir.Ama yinede şansa diyebiliriz hala ayakta olan bir çok illegal blogger siteler mevcut.

*İster .com .net vs. kendi alan adınızı bloggera taşıyın isterseniz de .blogspot uzantısıyla devam edin.Önceki maddemizde de dediğimiz gibi host problemi olmadığı için hangi uzantıyı isterseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.Zaten ilk açılışta .blogspot olarak açılıyor.Sonrasında dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

*Birbirinden güzel ücretsiz blogger temaları olmakla birlikte ücretliler de vardır.Tema kurulumu ve ayarlamaları çok kolaydır.Panel Türkçe’dir.Blogger temada wordpress temalara göre daha kolay ayarlama düzenleme yapabilirsiniz ve hata oranı wordpress’e göre daha azdır.Bloggerda ortalama 2 bin kod tema şablonu bulunmaktadır ama wordpress de öyle değil 10 dan fazla dosya bulunmakta ve hepsi birbiriyle bağlantılıdır.O yüzden wordpress tema işleri bloggera göre daha zordur.

*Blogger kullanmanın kötü yanlarından birisi .blogspot uzantıları için 6 ay geçmeden adsense başvurusu yapılmıyor.Ama .com .net vs. uzantılara aktarırsanız anında başvuru yapabilirsiniz.

*Host sıkıntısı yok ama blogger sitelerinde bir kapasitesi vardır.Mesela bir yazıya 200 den fazla yorum gelirse 200 üstü yorumlar sitede okunmuyor.Bunun dışında 15 GB’lık alanınız mevcuttur.Tabii ki bunu belli bir ücret karşılığında arttırabiliyorsunuz.

*Blogger sitelerde fazla eklenti(gadget) bulunmamaktadır.Ama wordpress sitelerde binlerce eklenti mevcuttur ve hatta çoğu ücretsizdir.

WordPress Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları;

*Wordpress sitelerdeki en büyük sıkıntı host sıkıntısı diyebiliriz.Host taşımada,sunucu değiştirmede vs. tüm host işlemlerinde siteniz zarar görebiliyor.Bunun için de çoğu zaman site yedeği almak gerekiyor.Haliyle bazen site yedeğini almayı unutabiliyoruz.Site yedeği almadığımız zaman da bütün emeklerimiz boşa gidebiliyor.O yüzden WordPress kullanmanın en büyük belki de tek sıkıntısı host problemi diyebilirim.

*Birbirinden farklı temalar bulunmaktadır.Worpress ücretsiz tema sayısı az olsa da ücretlilerin sayısı blogger tema sayılarından kat kat fazla diyebiliriz.Wordpress sitelerde Blogger sitelere göre daha dinamik,responsive,görsel ve kaliteli temalar mevcuttur.

*Wordpress servisinin de kendine özel .wordpress uzantılı site kurma hizmeti bulunmaktadır.Bu da .blogspot gibi ücretsiz bir hizmettir.

*Paneli Türkçe’dir ve blogger sitelere göre daha detaylı özellikler mevcuttur.Bunlara örnek verirsek mesela Blogger sitelerde yazı içinde tam orta yere adsense,adhood vs. reklamlar eklenmezken WordPress sitelerde Adman eklentisi sayesinde yazının tam ortasına adsense reklamları ekleyebiliyorsunuz.

*Dejavantajlarına bakacak olursak ilk maddede de dediğim gibi hosting sıkıntısı bulunmaktadır.Wordpress sitelerde hosta aydan aya ortalama 10-20 tl ücret verebiliyorsunuz.Ama blogger sitelerde bu yok sınırsız host servisi bulunmaktadır.

*Şöyle bir durum da var wordpress sitelerde eğer host paketiniz yüksek değilse diyelim ki anlık 200 kişi siteye girdi siteniz anında çökebilir.Buna ek olarak cache’ler sıkıntı çıkartabiliyor.Siteniz bi anda “Veritabanına bağlanırken hata oluştu” hatası verebilir.Gel gelelim Blogger .blogspot sitelerde bu sıkıntı kesinlikle bulunmamaktadır.İster siteye anlık 100 kişi girsin isterse de 1000 kişi fark etmez.Hiç bir sıkıntı yaşanmaz diyebiliriz.

Sonuç;

Yazdığımız maddelerden sonuç olarak çıkartacağımız 2 şey vardır diyebilirim.

*Eğer site işlerine yeni başlayacaksanız ve ilk defa site kuracaksanız Blogger ile başlamanızı ve site açmanızı tavsiye ederim.

*Eğer ki uzun vadeli bu işlere girmek istiyorsanız ve az çok hosting,tema,kodlama vs. işlerinden anlıyorum diyorsanız WordPress site açmanızı ve kullanmanızı tavsiye ederim.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir.İyi çalışmalar dilerim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir