Blogspotlu Siteyi .com (.net .org vb.) Uzantısına Aktarma

Herkese merhaba arkadaşlar bugün sizlere blogspotlu sitelerinizi(.blogspot uzantılı) nasıl .com(veya diğer uzantılar .net .org vb.) uzantılı siteye çevireceğimizi anlatacağım.Bunun için ilk önce .com uzantılı yada .net .org vb. uzantılılı bir domain(alan adı) alıyorsunuz.Bunun için godaddy’i öneririm çünkü hem çok ucuz hemde en güveniliridir birde bu taşıma işlemini godaddy üzerinden anlatacağım.Dediğim gibi ilk öncelikle godaddy’den blogspotlu siteniz için bir domain aldınız.(İndirimli godaddy kuponlarına buradan bakabilirsiniz.)

Domaini aldıktan sonra Godaddy’e girip sağ üst menüden Hesabım>Alan Adlarımı Yönet’e tıklayarak hangi domaini blogspotlu siteye çevirmek istiyorsanız ona tıklayın.İstediğiniz alan adınıza tıkladıktan sonra üst menüden DNS Bölgesi Kaydına tıklayın. Sonra aşağıya inin ve CName(Diğer Ad) bölümünden ana bilgisayarda www olan kısma gelin ve sağ tarafındaki kalem işaretine tıklayın.Oradan yönlendirilen yere ghs.google.com yazmanız gerekmektedir.Ana bilgisayar ve TTL’yi değiştirmeyin.Tabi birde şöyle bir durum var.Sadece bunu yapmakla bitmiyor.Orada ilk başta 3 kayıt bulunmaktadır.Siz 1 adet daha eklemelisiniz.Çünkü blogspottan size 1 tane daha yönlendirilen yer verecektir.Onun için ise blogspottan sitemizin paneline giriyoruz.Sonra sol menüden Ayarlar>Temel>Yayıncılıktan blog adresi yazan yere sitenizin 3. taraftan ekleyin olan yere godaddy’de kaydettiğiniz domaini yazıyorsunuz. Sonra karşınıza resimde de gördüğünüz gibi abuk subuk kodlar çıkacak onları üstte dediğim gibi ana bilgisayar ve yönlendirilen yere yapıştırıyorsunuz.


Daha sonra üst menüden ayarlara tıklayarak Yönlendirme>Yönet‘e tıklayın ve blogspotlu sitenizin tam ismini buraya yazın.301(Kalıcı) yapın ve yalnızca yönlendire basın.


İşte bitti sayılır.En sonunda ise tekrar blogspot paneline gelin ve yeni alan adınızı yazdıktan sonra Kaydet butonuna basın ve artık siteniz .blogspot uzantısından kurtuldu :).Eğer yapamazsanız alt taraftan mesaj bırakabilirsiniz.

Herkese iyi günler.Kolay gelsin :).

YORUMLAR

  1. Sagolun hocam çok işime yaradı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir