Böbrek Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Böbrek hastalıkları sessiz katillerdir ve yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkilerler. Öte yandan, bazı basit önlemler sayesinde böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

En hayati organlarınızdan böbreklerinizi korumanız için edinebileceğiniz alışkanlıkları sizin için derledik.

Fiziksel aktivite yapın, kilonuza dikkat edin

Sağlıklı bir kiloda kalmak ve düzenli spor yapmak kan basıncını düşürür, bu da kronik böbrek hastalığını önler. Yaşam şartlarınıza ve fiziksel durumunuza göre her gün ya da haftada en azından 3 gün yürüyüş, koşu, egzersiz ya da bisiklete binme gibi aktivitelerde bulunmaya çalışın.

fiziksel aktivite

 

Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin

Diyabet hastalarının yaklaşık yarısında böbrek hasarı gelişiyor. Bu yüzden diyabet hastalarının böbrek fonksiyonlarının sorunsuz olduğundan emin olmak için düzenli test yaptırmaları ve kan şekerlerini kontrol altında tutmaları gerek.

kan şekerini kontrol etmeliyiz

Tansiyonunuzu kontrol altında tutun

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) sadece kalp ve damar hastalıklarına değil böbrek sorunlarına da yol açar. Bu yüzden kan basıncınızı düzenli olarak ölçmeli ve ilaç tedavisi, diyet ve egzersizle hipertansiyonunuzu kontrol altında tutmalısınız.

tansiyonu kontrol etmeliyiz

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek bütün vücut için olduğu gibi böbrek sağlığı için de önemlidir. Özellikle tuz alımını sınırlamak ve vücudu susuz bırakmamak böbrek sağlığına faydalıdır.

sağlıklı beslenmeliyiz

Sıvı alımına dikkat edin

Günde 1.5 – 2 litre arası sıvı tüketmeye dikkat edin. Sıvı alımı böbrek sağlığını korumak için en önemli husustur. Unutmayın; çay, kahve ya da gazlı içecekler suyun yerini tutmaz. Bu yüzden bu 1.5 litre günlük sıvı alımının büyük kısmı sudan oluşmalıdır.

bol bol su içmeliyiz

Sigarayı bırakın

Sigara tüketimi böbreklere kan akışını yavaşlatır, bu da uzun vadede böbreklerin çalışmasını bozar. Sigara böbrek kanseri riskini de %50 arttırır.

sigarayı bırakmalıyız

Bilinçsiz ilaç tüketmeyin

Doktora danışmadan bilinçsiz ve sürekli ilaç tüketimi böbreklere çok ciddi zarar verebilir.

bilinçsiz ilaç tüketmemeliyiz

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir