Bollywood Hangi Ülkenindir? Bollywood ve Hollywood Arasındaki Farklar

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Bollywood hangi ülkenin sinema sektörünün adıdır onu anlatacağız.

Öncelikle hemen söyleyelim Bollywood Hindistan’a ait sinema sektörünün ismidir. ADB’nin en büyük sinema sektörünün ismi Hollywood’dur. Bollywood ise Hindistan’ın sinema sektörünün ismidir. Bollywood ile Hollywood isimleri birbirlerine çok benziyor. Haliyle Bollywood hangi ülkeye aittir, hangi ülkenindir tarzında sorular genel kültür yarışmalarında, KPSS sınavlarında karşımıza çıkabiliyor. Mesela Bollywood nereye ait sorusu yanlış hatırlamıyorsak Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında (veya başka bir yarışmada da olabilir) soru olarak çıkmıştı. Dediğimiz gibi arkadaşlar Bollywood sinema sektörü Hindistan ülkesine aittir. Hollywood ise Amerika’ya aittir. Bunlar birbirlerine karıştırılmamalıdır. Ek olarak Hindistan’daki filmlerin yaklaşık 4’te 1’i Bollywood’da üretilmektedir. Şimdi sizlere Bollywood ve Hollywood arasındaki farklar nelerdir kısaca bahsedelim.

 • Bollywood ==> Hindistan’a aittir.
 • Hollywood ==> ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ‘ye aittir.

Bollywood ve Hollywood Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Hollywood ABD’nin, Bollywood ise Hindistan’ındır.
 • Hollywood film süreleri ortalama 2 saat iken, Bollywood film süreleri ise ortalama 3 saati bulmaktadır. Yani Bollywood filmleri daha uzundur. Hatta 4-5 saatlik filmleri bile vardır.
 • Hollywood filmleri daha durağan, sakin geçerken, Bollywood filmleri ise daha canlı ve hareketli geçmektedir.
 • Hollywood filmlerinde fazla dans, gösteri sahnesi olmaz. Fakat Bollywood filmlerinin hemen hemen hepsinde en az 1-2 sahne dans şovu yapılır. Hindistan’ın kendi yöresine ait danslar sergilenir. Yani Bollywood filmlerinde Hindistan geleneği aşırı olarak yansıtılır diyebiliriz.
 • Hollywood’da komedi filmleri daha çok kara mizah tarzındadır. Bollywood filmlerinde ise karakter doğrudan espri yapar, eğlenceli konuşmalar geçer, kara mizah az yapılır.
 • Hollywood filmlerinde vermek istenilen mesaj alttan inceden inceye verilir. Fakat Bollywood filmlerinde verilmek istenen mesaj doğrudan izleyiciye aktarılır. Yani kelimelerde doğrudan verilmek istenilen mesajı anlayabilirsiniz.
 • Hollywood filmlerinde sakin renkler kullanırken, Bollywood filmleri ise daha renkli, gösterişli kıyafetler vb. renkler kullanılır.
 • Hollywood’da bilim kurgu filmlerine karşılık Bollywood’da ise daha çok sosyal konulara değinen filmler yapılmaktadır. Bollywood’da bilim kurgu tarzında filmler azdır diyebiliriz.
 • Bunlara ek olarak Hindistan’da dünya çapında günlük dizilerin izlenme sayısı daha fazladır ve Hindistan’da günlük dizi tarzında çekilen diziler daha fazladır. ABD’de ise daha çok filmler ve haftalık yapılan diziler ön plana çıkmaktadır. ABD yapımı günlük diziler Hint yapımı günlük dizilere göre daha az sayıdadır diyebiliriz.

Bollywood Kelime Anlamı Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Bollywood kelime anlamı olarak ne anlama geliyor bilmiyoruz. Fakat Hollywood “Kutsal Ağaç” anlamına gelmektedir. Bollywood’un ismi de Hollywood’dan türediği için benzer anlamlar aranabilir. Buradaki Bollywood’un baş harfi yani “B” harfi Hindistan’ın eski Bombay ismindeki şehrinden aldığı tahmin ediliyor. Bombay şu anki “Mumbai” şehrinin eski adıdır. Haliyle Bollywood ifadesindeki B harfi Bombay ülkesinden geldiği düşünülmektedir. Bazı kaynaklara göre Bollywood’un B harfinin “B Movie” ifadesinden geldiği düşünülmektedir.

Bu yazımızda kısaca Bollywood hakkında bilgiler paylaştık. Umarız yararlı olur. İyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir