“Buyrun” mu “Buyurun” mu Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

Bu yazımızda sizlere buyrun-buyurun ikilisinden hangisi TDK’ya göre yani yazım kurallarına göre doğru yazılmıştır onu öğreneceğiz.

Dilimizde belki de yazılışı en çok karıştırılan kelimelerden birisi buyrun-buyurun ikilisidir. Bir seslenme sözü olan bu kelimenin Türk Dil Kurumu’na göre doğru yazılışını kanıtıyla aşağıya ekleyelim.

>>> Doğru kullanımı : ✓Buyurun <<<

>>> Yanlış kullanımı : ×Buyrun <<<

Genellikle buyrun olarak kullanılan kelimenin doğru yazılışı BUYURUN kelimesidir. Yani kelimenin ortasında u harfi olmalıdır. Buyrun ise yazım kurallarına göre yanlış bir kelimedir. Doğrusu dediğimiz gibi BUYURUN‘dur.

TDK’nın resmi web sitesine baktığımızda yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelime sözlükte buyurun olarak geçmektedir. Fakat günümüzde çoğu kişi bu kelimeyi buyrun olarak kullanıyor ve öyle yazıyor. Aman siz dikkat edin değerli arkadaşlar çünkü Türkçe yazım kuralları sorularında buna benzer kelimeler çok çıkıyor. Haliyle unutmamak için iyice ezberlemenizi tavsiye ediyoruz.

Kısacası “BUYURUN” diksiyon olarak okunduğunda buyrun şeklinde okunuyor olabilir veya ağızdan bu şekilde çıkıyor olabilir fakat yazım kuralları gereğince kelimenin doğru yazılışı buyurundur. Bu kelime sınavlarda çıkabilir ve eğer çıkarsa doğru cevaplarsınız inşallah. İyi sınavlar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir