C Programlama Dili EBOB-EKOK Hesaplama

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere C programlama dili ile ebob-ekok hesaplama programını ve programın kodlarını paylaşacağız.

Ebob, en büyük ortak bölen ve ekok, en küçük ortak kat anlamına gelmektedir.Bu iki değerin hesaplaması gayet kolaydır.Bir sayıyı nasıl asal çarpanlarına ayırıyorsak aynı şekilde 2 sayıyı yan yana yazıyoruz.Ardından 2,3,5 şeklinde en küçükten büyük asal sayılara doğru bölüyoruz.Mesela 15 ve 24 sayısını ele alalım.Bu sayıların hem ebobunu hem de ekokunu bulalım.

Gördüğünüz gibi 15 ve 24’ün ekoku 120 ve ebob’u ise 3 çıkmaktadır.Şimdi aynı hesabı C programlama diline dökelim ve kodları paylaşalım.

C Programlama Dili EBOB-EKOK Hesaplama Kodları

Kodlar bu şekildedir.Şimdi örnek ekran görüntüsü paylaşalım.

Gördüğünüz gibi dışarıdan 12 ve 18 sayılarını girdik.Bu sayıların ekoku 36 ve ebobu 6 çıkmaktadır.Arkadaşlar üstte yazdığımız gibi kodlar biraz uzun oldu.Ama dediğimiz gibi daha iyi anlamanız açısından uzun ve 4 tane for kullanarak kodladık.

Diğer c programlama örnek projelere buradaki sayfa altından ulaşabilirsiniz.

Umarız faydalı olur.Eğer anlamadığınız yer olursa yorum kısmından yazabilirsiniz.Teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir