C ve C++ Programlama Dilleri Ekrana Çıktı Yazdırma Kodu

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere C-C++ programlama dillerinde ekrana çıktı nasıl yazdırabiliriz onun kodunu paylaşacağız.

Programlamanın en temel dillerinden birileri olan C ve C++(C plus plus) ‘da ekrana çıktı vermenin kodu nedir ilk önce bunu bilmemiz gerekiyor.Aslında bu yazıyı ilk başlarda paylaşmam icap ediyordu fakat sonradan yeni başlayanlar için de bir ders olması açısından bu yazıyı paylaşmak istedim.Bilenler için basit bir konu olabilir fakat bu yazı yeni başlayanlara özeldir diyebilirim.

Şimdi lafı uzatmadan anlatıma geçelim.Öncelikle C dili için ekrana çıktı yazdırma kodunu ve örneğini paylaşalım.Ardından C++ dili için yapacağız.

C Dili Ekrana Çıktı Yazdırma Kodu ve Örneği

C dilinde ekrana çıktı yazdıran kod printf(""); kodudur.Şimdi bir örnek yapalım.Mesela ekrana bir şey yazmak isterseniz kodunuz printf("Yazı buraya gelecek"); şeklinde olacaktır.

C++ Dili Ekrana Çıktı Yazdırma Kodu ve Örneği

C++ dilinde ise ekrana çıktı veren kod cout << ""; kodudur.Yani ekrana bir şey yazdırmanın kodu cout << "buraya yazı gelecek"; şeklindedir.Şimdi hemen bir örnek yapalım.

Merhaba Dunya” yazısının ekran çıktısı da bu şekilde olacaktır;

Şimdilik bu kadar.Bu yazımızda printf ve cout’un kullanımını gösterdik.Basit bir ders oldu ama programlamaya yeni başlayanlar için önemli bir konudur diyebiliriz.Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir