Cehrî ve Hafî Zikir Ne Demektir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere cehrî ve hafî zikir nedir ve farkı nedir onu anlatacağız.

Dinimizde temel olarak 3 farklı zikir türü vardır. Bunlar cehrî zikir, hafî zikir ve kalbi zikirdir. Daha doğrusu peygamber efendimizin 4 büyük halifeye öğrettiği zikirler 3 türlüdür diyebiliriz. Şimdi kısaca cehri ve hafi zikir tanımlarını yapalım.

Cehrî ve Hafî Zikir Nedir?

  • Cehri zikir ==> Sesli yapılan zikirdir.
  • Hafî zikir ==> Gizli (sessiz-içinden) yapılan zikirdir.

Cehrî zikir, sesli zikir demektir. Yani sesli şekilde çekilen zikirlere cehri zikir ismi verilir. Hafî zikir ise gizli yapılan zikirdir. Yani sessiz gizli şekilde yapılan (insanın içinden yaptığı) zikirlere ise hafi zikir ismi verilir. Bazı tarikatlarda zikirler sesli olarak çekilmektedir. İşte bu zikirlere cehrî zikir adı verilmektedir. Bazı tarikatlarda ise gizli olarak yani sessiz zikir çekilir. Bu zikirlere de hafî zikir adı verilir. Mesela İsmailağa-Mahmudefendi cemaatinde Hafî zikir yapılmaktadır. Yani bu cemaatte gizli zikir yapılmaktadır.

Hz. Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 4 büyük halifeye ayrı ayrı zikir öğretmiştir ve tavsiye etmiştir. Bu zikirlerden Hz. Ebu Bekir (r.a.) ‘e hafi zikir yani gizli zikri, Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Ali (r.a.) ‘ye cehrî zikri yani sesli zikri ve son olarak Hz. Osman (r.a.) ‘a ise kalbî zikri öğretmiştir.

Kısaca cehri ve hafi zikirlerin tanımını yaptık. Umarız yararlı olur. Herkese hayırlı ilimler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir