Cemaziyelevvel Ayında Kılınacak Namazlar

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere Cemaziyelevvel ayında kılınacak olan namazlardan bahsedeceğim.İçerik oluşturmak için Cübbeli Ahmet Hoca’nın kitabından faydalandım.Umarım faydalı olur.Herkese iyi ilimler dilerim.

Cemaziyelevvel ayının ilk gecesi namazı;

2 rekat namaz kılınır.Birinci rekatta Fatiha’dan sonra Cuma Suresi, ikinci rekatta ise Müzzemmil Suresi okunur.

Cemaziyelevvel ayının ilk günü namazı;

4 rekat namaz kılınır.Her rekatta Fatiha’dan sonra 7 kere Nasr Suresi(İza Cae Nasrullahi) okunur.

Cemaziyelevvel ayının üçüncü gecesi namazı;

Halk arasında meşhur değilse de ekseri meşayıha göre Kadir Gecesi kabul edilir.O gecenin 10 selamla(ikişer rekat olarak) kılınacak 20 rekatla ihya edilmesi gerekir ki her rekatta Fatiha’dan sonra 10 kere Kadr Suresi okunur.Namaz bitince de sabaha kadar;

cemaziyelevvel ayında kılınacak namazlar 1

“Ey büyük olan Allah! Azametinle daima her şeyden büyük oldun, bütün azametler sadece Senin azametinde toplanmıştır. Ya Azim!” zikrine devam edilir.

Cemaziyelevvel ayının yirmi birinci gecesi namazı(2018 yılı 6 şubat salı gününü 7 şubat çarşamba gününe bağlayan gece);

Ekseri evliyaullaha manevi miraç nasip olduğu için o gecenin ihyası icap eder(ki o gecenin ihyası niyetiyle 2 rekat dahi kılınsa en azından “Amene’r-Rasulü” bile okunsa ihyadan sayılır.).

Cemaziyelevvel ayının yirmi yedinci gecesi namazı(2018 yılı 12 şubat pazartesi gününü 13 şubat salı gününe bağlayan gece);

İki selamla sekiz rekat kılınır, her rekatta Fatiha’dan sonra Duha(Vedduha) suresi bir kere okunur.Sonra ay bitene kadar “Sübbuhun Kuddusün” zikrine devam edilerek o ay ihya edilir ki, bu amellerin yüceliğinden bu ayın azameti de anlaşılmış olur.

NOT=Cemaziyelevvel ayının 21. ve 27. gecesi namazlarının tarihleri 2018 yılına göre güncellenmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir