Cengel (Cangıl) Nedir? Cengel ve Orman Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere cengel nedir ve cengel-orman arasındaki fark nedir onu anlatacağız.

Cengel (veya bir diğer adıyla cangıl), sıcak iklime sahip bölgelerdeki balta girmemiş, yoğun olarak bitki örtüsünün ve ağaçların olduğu ormanlara denilmektedir. Dilimize Farsça’dan geçmektedir. Türk Dil Kurumu’na göre anlamı “Otlarla ve sık ağaçlarla örtülü geniş Hindistan ormanı, cangıl.” demektir. Aynı zamanda cangıl anlamına da gelmektedir. Cangıl kelimesi de dilimize İngilizce’ki “Jungle” ‘dan geçmiştir. Peki cengel ve orman arasındaki fark nedir şimdi onu kısaca açıklayalım.

Cengel yani cangıl dediğimiz gibi kısaca balta girmemiş sık ormanlara verilen isimdir. Orman ise ağaçlarla örtülü geniş alana verilen isimdir. Yani aslında orman çok geniş bir kavramdır. Her cengel bir ormandır fakat her orman bir cengel sayılmamaktadır. Çünkü balta giren, ağaçların az olduğu ormanlarda mevcuttur. Bunlar cangıl olmaz. Fakat dediğimiz gibi balta girmemiş ormanlara cengel(cangıl) deniliyor. Cangıl ormanları günümüzde yağmur ormanları olarak da geçmektedir.

İngilizce olarak farkları ise forest (orman) ve jungle (cengel)‘dir. Forest hepimizin bildiği gibi orman demektir. Yani geniş anlamdaki orman kavramıdır. Fakat jungle ise cengel(cangıl) anlamına yani balta girmemiş orman anlamına geliyor. Zaten jungle’nin okunuşu da cangıl şeklinde dilimize geçmiş oradan aklınıza gelebilir. Kısaca ingilizce terimlerinin karşılıklarını aşağıya da yazalım.

  • Jungle ==> Cangıl-Cengel demektir. Balta girmemiş (sık orman) orman anlamına gelir.
  • Forest ==> Orman demektir. Genel olarak her türlü ağacın yer aldığı dünyanın her yerinde olabilecek orman anlamındadır.

Son olarak tekrardan belirtelim balta girmemiş ormanlara cengel-cangıl yani jungle denir. Normal ormandan farkı kısaca budur. Bu kısa bilgiyi bildiğinizde iki terim arasındaki farkı öğrenmiş olursunuz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir