Çevrilir mi Çevirilir mi Hangisi Doğru Yazılmıştır?

Merhabalar bu yazımızda kafamızı kurcalayan bir kelime olan “çevrilir” mi yoksa “çevirilir” minin hangisi doğru onu inceleyeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor bu tarz kelimelerde genellikle ünlü düşmesi bulunmaktadır.Buradaki kelimede de ünlü düşmesi yer almaktadır.

Haliyle çevir kelimesine bir ek geldiğinde v ve r harfleri arasındaki i harfi düşmeye uğrayacaktır.Yani sonuç olarak “çevirilir” kelimesinin i harfinin düşmesiyle birlikte yeni hali “çevrilir” olmaktadır.

Çevirilir” ise yanlış bir kelimedir.Doğrusu üstte dediğimiz gibi “Çevrilir” olacaktır.Tekrardan konunun hızlı anlaşılması için aşağıya doğrusunu ve yanlışını yazalım.

Çevrilir mi? Çevirilir mi?

Kelimenin Doğrusu ==> Çevrilir

Kelimenin Yanlışı ==> Çevirilir

İspat olarak ise aşağıdaki görseli ekliyoruz.Bu görsel Türk Dil Kurumu’nun sitesinden alıntıdır.Kelimenin doğru yazılışını ispat etmek için eklemiş bulunuyoruz.

İlerleyen günlerde de bu şekilde kelimelerin doğru ve yanlış yazılımlarını sizlere aktaracağız.Şimdilik teşekkür ediyoruz.Herkese iyi dersler ve sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

  1. ”Rönaesans felsefesinde İslam alimlerinin kitaplarının da Avrupa dillerine çevirilmesi büyük rol oynar” diye bir cümle ile karşılık geldim burada sizin verdiğiniz örnekten daha farklı bir anlamı var yine de çevrilmesi olarak mı yazılmalıdır?

    1. Merhabalar hocam burada şöyle sizin paylaştığınız cümledeki kelime “çeviri” yani tercüme anlamına geliyor. Bu bakımdan orada ünlü düşmesi olmaz yani “çevirilmesi” şeklinde doğru bir kullanımı var. Ama konuda anlattığımız kelime ise döndürmek, yönünü değiştirmek vb. manalara geliyor. Mesela etrafı çevrilmek, çitle çevrilmek vb.
      Kısacası yazıda anlattığımız kelime “çevirmek” gerçek anlamı ile olacak. Sizin dediğiniz ise tercüme etme manasındaki “çeviri” dir. Bu yüzden farklı diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir