Chrome RAM Kullanımını Azaltma Nasıl Yapılır? (Chrome Bellek Tasarrufu Yapmak)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Google Chrome’da ram kullanımını azaltmak için ne yapılmalıdır onu anlatacağız.

En çok ram kullanan internet tarayıcılarının başında Google Chrome geliyor. Chrome her ne kadar en iyi tarayıcı olarak bilinse de bazı özellikleri can sıkıcı olabiliyor. Bunlardan birisi de aşırı RAM kullanımıdır. Özellikle 20-30 farklı sekme açıldığında Google Chrome ciddi miktarda RAM harcıyor diyebiliriz. Bunun önüne geçmek için Google geçtiğimiz haftalarda yeni bir güncelleme yaptı. Buna göre aktif olmayan sekmelerin RAM kullanımı 0’a inmiş olacaktır. Yani diyelim ki sizin tarayıcınızda 10 tane sekme açık. Siz ise bir tanesini aktif kullanıyorsunuz, diğerlerini hiç açmıyorsunuz. İşte bu durumda Chrome’da yapılan bir ayar sayesinde diğer 9 sekmenin RAM kullanımı sıfırlanıyor, yok sayılıyor. Haliyle bilgisayar Chrome RAM’inden dolayı kasmıyor, donma yapmıyor. Gerçekten süper bir özellik diyebiliriz. Şimdi sizlere bu özelliği nasıl aktif yaparız, Chrome ram kullanımını nasıl azaltırız onu maddeler halinde anlatalım.

Google Chrome RAM Kullanımı Nasıl Azaltılır? (Chrome Performans Arttırmak)

1-) Google Chrome’da RAM kullanımını azaltmak için Chrome’un yeni özelliği olan “Bellek Tasarrufu” ‘nu aktifleştirmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle sağ üst taraftaki 3 nokta işaretine basıyoruz. Ardından “Ayarlar” kısmını açıyoruz.

2-) Google Chrome’da Ayarlar sayfasını açtıktan sonra sol menüden “Performans” bölümünü açıyoruz.

3-) Ardından üst tarafta aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Bellek Tasarrufu” kısmı çıkacak. Burayı aktif ediyoruz. Yani sağdaki tiki sağa kaydırıyoruz, bellek tasarrufu bölümünü aktif hale getiriyoruz.

4-) Bu ayar açık kaldığı sürede Chrome açık olan fakat aktif olmayan yani kullanılmayan sekmelerdeki RAM kullanımını sıfırlayacaktır. Yani bu ayar eğer açıksa Chrome’da 20 tane sekme bile açsanız bilgisayarınız donmayacaktır. Çünkü bu ayar sayesinde Chrome pasif olan sekmelerin RAM kullanımını yoksayacaktır, bilgisayarda sanki o sekme açık değilmiş gibi davranacaktır. İşte bu yüzden bu özelliği aktif yapmak gerçekten işinize yarayabilir. Özellikle internetten işlerini halledenler, internette aşırı sekme açanlar bu özelliği aktif yapabilirler.

Ayrıca dilerseniz bu sayfada çıkan “Ekle” butonuna basarak her zaman çalışır halde durması gereken sekmeyi yani site ismini buraya ekleyebilirsiniz. Ekle bölümüne eklediğiniz site linkinin sekmesi sürekli açık kalacak demektir, yani RAM kullanımı devam edecek anlamını taşır.

Bu şekilde Google Chrome’un RAM kullanımını arttırabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir