Çift Ekran (2. Monitör) Birden Kapandı Nedeni Nedir? (Elektrik Var Ama Görüntü Yok)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çift monitörün birden kapanması sorununun çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Geçtiğimiz günlerde laptopumun 2. ekranı birden kapandı. Fakat işin garibi ekrana elektrik gidiyordu lakin sinyal yok yazıyordu. Bunun üzerinde kısa bir araştırma yaptım ve sorunun kablolarda olabileceğini anladım. Dediğim gibi arkadaşlar 2. monitörde elektrik vardı yani elektrik gidiyordu ama kablo takılı olmasına rağmen “Sinyal Yok” uyarısı çıkıyordu ekranda. Bunun ardından sorunun aracı kabloda olabileceğini düşündüm ve aracı kabloyu çıkartıp mavi ucu doğrudan laptopa taktım ve ekran geri geldi. Bu şekilde problemi çözüm. Şimdi sizler için kısaca tekrar konuyu ele alalım.

Laptop Çift Ekran Elektrik Var Ama Sinyal Yok Hatası Çözümü Nedir?

Arkadaşlar ben laptopta 2. monitör olarak Acer marka bir monitör kullanıyorum. Normalde hiçbir problem yoktu ekran açılıyordu. Fakat birden “Sinyal Yok” uyarısı vermeye başladı ve monitör kapandı. Fakat elektrik gidiyordu. Bunun üzerine kısa bir araştırma yaptım ve sorunun kablolarda olabileceğini öğrendim. Normalde ben monitör kablosunu doğrudan laptopa takmıyorum aracı bir kablo kullanıyorum. Yani aşağıdaki gördüğünüz gibi normalde monitör ve kasa (veya laptop) arası kablo bu şekildedir.

Bu kablonun iç diş kısımlarından bir tanesi veya birden fazlası içine göçmüş olabilir. Bu da sorun teşkil eder.

Fakat benim laptop ilk başlarda hata verdiği için aşağıdaki gibi bir aracı kablo almak zorunda kaldım. Bu kablonun adı sanırım Vga dönüştürücü kablo olarak geçiyor. Her neyse bu kabloyla yaklaşık 1-2 yıldır çift monitörü sorunsuz kullanmıştım, çalışıyordu. Fakat birden monitör hatalar vermeye başladı ve en sonunda geçtiğimiz gün tamamen kapandı. Ama dediğim gibi elektrik geliyor sadece sinyal yok hatası veriyor. Dedim büyük ihtimalle sorun bu aracı kablodadır, eskimiş olabilir. Gerçekten de bu kabloyu çıkartıp üstteki mavi uçlu kabloyu doğrudan laptopa taktığımda monitör bu sefer sorunsuz çalıştı. Ama ilk başta tam tersi çalışmıyordu.

NOT = Ek olarak mavi uçlu monitör kablosunun iç kısımları bildiğiniz gibi ince uçlardan oluşuyor. Bu uçlardan bir tanesi veya birden fazlası içine göçmüş olabilir. Bu durumda da monitöre ekran gitmez. Haliyle içini kontrol etmenizi öneririz.

Vga dönüştürücü kablo bozulmuş olabilir
Bu kablo (vga dönüştürücü) bozulmuş olabilir. Yenisini alabilir veya doğrudan mavi uçlu kabloyu kullanabilirsiniz.

Kısacası hatanın sorunu büyük ihtimalle kablolardan kaynaklanıyordur. Eğer monitörünüz bilgisayara bağlı olduğu halde elektrik gidiyor ve sinyal yok hatası veriyorsa yani görüntü gitmiyorsa (ekran açılmıyorsa) problem büyük olasılıkla kablodan kaynaklanıyordur. Eğer üstteki gibi aracı kablo kullanıyorsanız ilk olarak onu çıkartıp öyle çalıştırmayı deneyin. Eğer vga dönüştürücü converter kabloyu çıkarttığınız halde yine çalışmıyorsa o zaman yeni bir mavi uçlu monitör kablosu denemeye çalışın. Eğer komşularınızda varsa denemelik rica edebilir ve test edebilirsiniz. Eğer gerçekten sorun kablodaysa o zaman kendinize sıfırdan yeni bir kablo sipariş edebilirsiniz. Kabloda sorun yoksa monitörün power kablosunu çıkartıp tekrar takmanızı tavsiye ederiz. Belki yerinden çıkmış olabilir veya oynama olmuş olabilir.

Kısacası eğer çift monitör kullanıyorsanız ve 2. ekranınıza görüntü gitmiyorsa sorun büyük olasılıkla kablolardan kaynaklanıyordur. Bazı kaynaklara göre ekran kartı güncellemesinden de sorunlar çıkabileceği yazıyor. Yine de kablolarda sorun olmadığını düşünüyorsanız ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir