Çift Monitör “Sinyal Yok” Kapanma Sorunu Çözümü Var mı? (2. Ekran Açılmıyor)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere çift monitörün verdiği “Sinyal Yok” hatasının çözümü nasıl yapılır bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

İşi gereği çift monitör kullananlar bazen 2. ekrandan “sinyal yok” hatası alabiliyorlar. Aslında burada sorun tam olarak %100 monitörde diyemeyiz çünkü sinyal yok uyarısı alıyorsanız bilin ki monitöre elektrik gidiyordur. Haliyle sorun diğer parçalarda da olabilir. Yani kabloda, ana bilgisayarda, ekran kartında vb. yerlerde sorun olabilir. Bunun çözümü için sizlere önereceğimiz bazı yöntemler mevcut. Şimdi maddeler halinde anlatalım.

Çift Monitör “Sinyal Yok” Kapanma Sorunu Çözümü Nasıl Yapılır?

Çift monitörün sinyal yok hatası birçok sebepten dolayı verebilir. Maddeler halinde kısaca inceleyelim.

1-) VGA kablo kontrolü:

Arkadaşlar ilk olarak VGA kablosunu kontrol etmenizi öneririz. Çünkü 2. monitör sinyal yok hatası veriyorsa bu kablolardan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden vga veya diğer monitör kablolarını çıkartıp tekrar güzel bir şekilde (yerine oturtarak) takmanızı tavsiye ederiz. Yani ilk yapmanız gereken bu olsun. Çünkü gerçekten bazen kabloların tam yerine oturmamasından dolayı monitöre görüntü gitmeyebiliyor. Bu yüzden ilk olarak kablo kontrolü yapın. Ayrıca mavi uçlu kablonun (vga kablosunun) iç kısımlarında uçlu tellerin birisi içine göçmüş olabilir. Bunları da kontrol etmekte fayda var.

2-) 2. ekran için dönüştürücü kablosunu kontrol edin:

İkinci bakmamız gereken ise eğer vga dönüştürücü kablosu kullanıyorsanız bu kabloyu kontrol edin. Örneğin geçtiğimiz günlerde bizim 2. monitör birden sinyal yok uyarısı vermişti yani kapanmıştı. Biz de vga kablosunu direkt laptopa takmak yerine dönüştürücü kullanıyorduk. Dönüştürücüyü çıkartıp doğrudan laptopa taktığımızda monitör düzeldi. Yani sizlere tavsiyemiz eğer vga dönüştürücü kullanıyorsanız bunu çıkartıp mavi uçlu monitör kablosunu doğrudan laptopa bağlayın. Veya yeni bir dönüştürücü kablosu satın alabilirsiniz. Çünkü bu kabloların ömürleri bazen kısa olabiliyor, haliyle bozulmuş olabilir.

3-) Monitör ayarlarını yapın:

Eğer ilk 2 yöntem ile monitöre görüntü gelmediyse o zaman ekran ayarlarını kontrol etmemiz gerekiyor. İlk olarak Başlat kısmından “Ayarlar > Sistem” bölümüne giriyoruz. Ardından buradan sol üstteki “Ekran” bölümünü açıyoruz.

Akabinde sayfanın biraz aşağısındaki “Birden çok ekran” bölümüne geliyoruz. Buradan eğer farklı bir seçenek seçiliyse bunu “Bu ekranları genişlet” olarak değiştiriyoruz. Yani bu seçeneği seçerseniz 2. monitörünüz yeni bir ekran olarak algılanır.

Ayrıca söylemeyi unuttuk ilk olarak bu sayfanın en üstündeki yerde “Algıla” butonuna basarak monitörlerin algılanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer monitör hiç algılanmıyorsa bu sayfadan ilk olarak “Algıla” veya “Tanımla” butonlarına basabilirsiniz.

Böylelikle sinyal yok hatasının çözümünü yapabiliriz. Dediğimiz gibi ilk olarak kablo kontrolü yapın. Eğer kablolarda bir sorun yoksa 3. maddede anlattığımız gibi “Sistem>Ekran” kısmından ilk olarak monitör algılaması yapıp (butona tıklayarak) ardından “Bu ekranları genişlet” ayarını aktif edebilirsiniz.

Bu 3 farklı madde ile 2. monitörün açılmama problemini kalıcı veya geçici olarak çözebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir