Çift Tadım Ne Demek? Masterchef’te Çift Tadım Yapılırsa Ne Olur?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çift tadım ne demek, Masterchef’te bir yarışmacı çift tadım yaparsa ne olur kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Masterchef yarışma programında yarışmacılar çift tadım yaptığında bildiğiniz gibi tabakları değerlendirilemiyor. Yani bir nevi o yarıştığı aşamadan diskalifiye ediliyor. Haliyle bazı seyirciler çift tadımın ne demek olduğunu, nasıl çift tadım yapıldığını merak ediyor. Yani çift tadım farklı 2 kaşıkla yapılsa olur mu yoksa 1 kaşıkla mı yapılınca oluyor merak edilen konular arasında gelmektedir. Şimdi sizlere kısaca çift tadım nedir, nasıl yapılır, ne anlama geliyor anlatalım.

Çift Tadım Ne Demek? Çift Tadım Neden Yasak?

Masterchef’te eğer bir yarışmacı 1 kaşıkla tenceredeki yemeği 2 kere tadıyorsa işte bu çift tadım olur. Yani yarışmacı tenceredeki yemeği temiz kaşıkla 1 kez tadabilir, ardından o kaşık bir daha kullanılamaz, yoksa aynı tencereye o kaşık tekrar girerse çift tadım olur. Bunun sebebi ise büyük ihtimalle sağlık ve hijyen açısından alınan bir önlemdir. Çünkü şöyle ki bir yarışmacı temiz bir kaşıkla tenceredeki yemeği tattıktan sonra o kaşık sonuçta kirlenmiş oluyor. Haliyle tekrar tencereye girerse bu tenceredeki yemeği şefler yemezler daha doğrusu bu yarışmanın bir kuralıdır. Hijyen açısından çift tadım yapmak yarışmada yasaklanmıştır.

Yani kısacası çift tadıma örnek vermek gerekirse, diyelim ki temiz bir kaşıkla mercimek çorbası tadımı yaptık. Ardından bu kaşık kirlenmiş oldu. Sonrasında tekrardan bu kirli kaşığı tencereye sokup çorbadan bir kaşık alırsak işte bu çift tadım oluyor. Şefler bunu kesinlikle yasaklamıştır. Burada yarışmacılar ilk tadım yaptıktan sonra kaşığı lavabonun içine atmalılar yani kirlilere, makineye atması gerekiyor. Eğer aynı kaşıkla tadım yaparsa işte bu çift tadım olmuş olur. Fakat temiz kaşıkla tekrar tadım yapabilirler bunda bir sınır yoktur.

Masterchef’te Çift Tadım Yapılırsa Ne Olur?

Eğer Masterchef’te bir yarışmacı çift tadım yaparsa onun tabağı değerlendirilmez yani bir nevi çift tadım yapan kişi o bölümde diskalifiye edilmiş olur. Diyelim ki 3’lü elemede bir yarışmacı çift tadım yaptı. Haliyle o kişinin tabağı değerlendirilmez ve yarışmadan elenmiş olur. Bu yüzden yarışmacıların çift tadım yapmamaları gerekiyor.

Kısacası Masterchef’te temiz kaşıkla 1 kere tadım yapılabiliyor. Ardından kaşık kirleneceği için tekrar tadım yapılırsa çift tadım olmuş olur ve bu yasaktır. Yarışmacının tabağı değerlendirilmez.

Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir