Çıkarma İşleminde Eksilen, Çıkan ve Fark’ın Yerleri ve Gösterimi

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere çıkarma işleminde eksilen, çıkan ve fark nerede yer alır onu göstereceğiz ve örnek çözüm yapacağız.

Çıkarma işleminde eksilen, çıkan ve fark olmak üzere 3 tane değer mevcuttur. Özellikle çıkarma işlemi sorularında bu değerlerin yerleri doğru olarak bilinmezse soruları yanlış çözebiliyoruz. Bu bakımdan eksilen, çıkan ve farkın yerlerini iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi bunların yerlerini aşağıda gösterelim ve bir örnek soru ile konuya daha da açıklık getirelim.

Çıkarma işlemi formülü ==> Eksilen – Çıkan = Fark
Çıkanı karşı tarafa attığımızda Eksilen = Çıkan + Fark olmuş oluyor.

Çıkarma işleminde aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi eksilen en üstteki, çıkan çıkardığımız sayı yani ortadaki ve fark ise sonuç yani en alttaki sayıdır.

Yani formülümüz Eksilen-Çıkan=Fark olmaktadır. Çıkarma işlemindeki yerleri bu şekildedir. Bu tarz sorularda verilenleri yerine koyarak sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca çözümü daha basit gözükmesi için baş harflerinden kodlama yapabilirsiniz. Eksileni E harfi olarak, Çıkanı Ç harfi olarak ve Farkı ise F harfi olarak kodlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi örneğin 154-101=53 işleminde eksilen=154, çıkan=101 ve fark=53 olmaktadır. Şimdi bir örnek soru çözelim ve konuyu daha iyi anlayalım.

Örnek Soru : Bir çıkarma işleminde eksilen, çıkan ve farkın toplamı 1426 ise eksilen kaçtır?

Çözüm : Öncelikle çıkarma işlemi formülümüzü bir kenara yazalım. Yani Eksilen-Çıkan=Fark olmaktadır. Soruda verildiği gibi Eksilen+Çıkan+Fark=1426 imiş. İlk yazdığımız formüle gör Eksilen=Çıkan+Fark’a eşittir. Haliyle 2. denklemde çıkan+farkın yerine eksilen yazıyoruz. Sonuç olarak 2.Eksilen=1426 çıkıyor. Buradan da Eksilen=713 çıkıyor. Yani cevabımız 713 olmaktadır.

Çözüme yukarıdan resimli olarak da ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada eksilen, çıkan ve farkı E,Ç ve F olarak kısaltmalı şekilde yazdık.

Bu dersimizde çıkarma işleminde eksilen neresi, çıkan neresi ve fark neresi detaylıca anlattık. Değerlerin yerleri ve gösterimi bu şekildedir. Umarız faydalı olur. Anlamadığınız yerleri yorum kısmından sorabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir