Cilt Sağlığını Bozan Alışkanlıklar

Cilt bakımı özellikle kadınlar için en önemli konudur. Estetik kaygıların oluşmasını engellemek ve daha genç görünmenin yolu cilt bakımı konusunda titiz davranmaktır. Cildimiz genel sağlığımı konusunda da ip uçları verir. Cildin sağlıklı ve bakımlı olması demek tüm vücudun sağlıklı ve bakımlı olması demektir. Ancak cilt bakımı konusunda insanlar çoğu zaman yanlış uygulamalar yapıyorlar. Mesela makyaj tüm kadınları yakından ilgilendiren bir konudur. Makyaj sonrası cilt temizliğini tam yapmamak ciltte kalıntıların oluşmasını ve gözeneklerin kapanmasını sağladığı için cildin yeteri kadar oksijen almasını engeller. Kötü cilt bakım ve temizlik ürünleri kullanmak cilde zarar vermektedir.

Bol Su Tüketmemek

Cilt bakımı konusunda en önemli kurallardan biri de bol su tüketimidir. Cildi temizlerken de bol su ile durulamalı ve günlük 2.5 litre su tüketimine dikkat edilmelidir. Makyajlı halde yatağa girmek de cilde zarar verir o yüzden her akşam cildinizi makyajdan tamamen arındırın.

Güneş Kremlerinin Etkisi

Cilt bakımı konusunda en önemli kurallardan birisi de güneşe karşı koruma sağlayan doğal ürünler kullanmaktır. Güneş ışınlarına fazla süre maruz kalmak cildin UVR ışınlarına maruz kalması demektir. Bu da hücreler üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Yaşlanmayı hızlandırır. Kırışıklıklara neden olur. Koyu lekeler ortaya çıkar.

Bronzlaşma İçin Kremler

Fazla miktarda cildi bronzlaştırıcı kremler kullanmak ciltte üst üste yığılan yağ tabakalarının oluşmasına neden olur. Zamanla cilt lekeleri oluşmaya başlar. Bazı durumlarda cilt –deri kanseri gelişebilir.

Sivilcelerin Patlatılması

Sivilcelerin yüz üzerinde patlatılması irinin diğer sağlıklı gözeneklere de yayılmasına neden olmaktadır. Mümkün olduğunda sivilce patlatma alışkanlığını bırakmak gerekir.

Sigaranın Cilde Etkisi

Sigar içmek cilde olumsuz etkilere neden olur. Sigara kılcal damarlarda oksijenin ve besinin yeteri kadar taşınmasını engeller. Cilt toksitlere maruz kalır. Kırışıklıklar daha erken oluşmaya başlar. Cilt çarçabuk yaşlanır.

Cilde Masaj Yapmamak

Cildinize gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda beşer dakika masaj yapmayı deneyin. Böylece gözeneklere daha fazla kan akışı olacaktır. Hücreler daha iyi beslenecektir. Bir hücrenin temel ihtiyaçları oksijen ve besindir. Bunlardan mahrum kalan hücreler büzülür ve işlevini kaybetmeye başlarlar.

Sert Temizleyici Ürünler Kullanmak

Cilt bakımı konusunda cildi makyajdan arındırırken sert temizlik malzemeleri kullanmak cilde zarar verir. Sert temizlik ürünleri ile cildi temizlemek cilt için hızlı ve kolay temizleme sağlar ama cildin gözeneklerine zarar verir.

Uyku Düzensizliği

Cildimizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle genel sağlık için düzenli uyku uyumak gerekir. Uykuları düzensiz olan kadınların cildi daha erken kırışır. Vücutta serbest radikaller oluşmaya başlar. Cildin onarım mekanizması için gerekli onarım zamanı tanınmamış olur. Uyurken pamuk yastıklar yerine ipek yastıklar kullanmanız önerilir. Pamuk yastıklar sürtünmeyi arttırır ve cildin kolay kırışmasına yol açar.

Çok Sıcak Su Kullanmak

Cilt için zararlı alışkanlıklardan biri de yüze sıcak su uygulamaktır. Cilt sıcak sudan zarar görür. Kılcal damarlar zayıflar ve kırmızı lekelere neden olur.

Alkol İçmek Cilde Zarar Verir

İnsan sağlığı için alkol içmek zararlıdır. Alkol içmek cildin kurumasına neden olmaktadır. Kuruyan cilt mat bir görünüme kavuşur ve nemini kaybeder.

Çikolata Tüketmek Cilde Zarar Verir

Çikolata tüketmek kahve tüketmek cildin kırışmasına neden olmaktadır. Ayrıca dehidrasyona neden olur.

Egzersiz Yapmamak

Egzersiz yapmamak cildin donuklaşmasına neden olur. Kan akışının engellenmesi nedeni ile cilt büzülmeye başlar. Bu yüzden egzersiz yapmak gerekir. Günde 30 dakika yapılacak bir egzersiz cilt bakımı için çok önemlidir.

YORUMLAR

  1. Faydalı bilgilerinizden faydalandım çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir