Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Anne ve babaların en büyük şikayetlerinden birisi çocuklarının ders çalışmama konusudur. Bir tülü ne yapılırsa yapılsın çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırılamadığı konusunda yakınırlar. Ders çalışma alışkanlığı kazandırma konusunda bir eğitimci olarak anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunabiliriz:

1- Ders çalışmanın mantığı çocuklara anlatılmalıdır. Ders çalışma işini hayatının bir parçası olarak görmesi sağlanmalıdır. Zorunda olduğu bir eylem değil hayatın içinde elini yüzünü yıkaması gibi bir alışkanlık olması gerektiği bilinci aşılanmalıdır.

2- Ders çalışmak için uygun fiziki ortamların evde sağlanması gerekir. Çocuğa iyi bir oda çalışma masası ve çalışma dolabı yapmak çocuğu ders çalışmaya güdüleyecektir. Televizyonlu odada sağlıksız çalışma ortamında çocuktan ders çalışmasını beklemek ve bu çalışmadan haz duymasını istemek haksızlık olacaktır.

3- İlk yıllarda çocuğunuz ders çalışırken onun yanında yer alın. Derslerini beraber yapın. Ona yalnız olmadığını hissettirin. Derslerini kendi yapabilecek düzeye gelinceye kadar onu yalnız bırakmayın. Onunla birlikte olmanız ders çalışma konusunda onu yüreklendirecektir. Bilmediği konularsa ona destek olmak, onunla birlikte vakit geçirmek onun hoşuna gidecektir.

4- Ders çalışma konusunda çocuklarınızı yüreklendirin. Küçük sürprizler yapın. Ödüllendirmeyi abartmadan yapın. Ders çalışmayan çocuğun cezalandırılıp tehdit edilmesi de doğru değildir. Ders çalışmayan çocukla küsün, onu sevdiği şeylerden mahrum bırakın, ders çalışmama nedenlerini öğrenin. Onu ders çalışma konusunda yüreklendirin. Ceza şiddet ve tehdit çocukla sizin aranıza büyük duvarlar örecektir.

5- Ders çalışma zamanlarını iyi belirleyin. Çocuğunuzun bu zamana uyması konusunda ona telkinlerde bulunun. Her gün düzenli olarak ders çalışmasını sağlayın. Görev ve sorumlulukları bitmeden hiçbir etkinliğe katılmasına izin vermeyin. Unutmayın sizin kararlı duruşunuz çok önemlidir.

6- Ders çalıştığında elde edeceği başarılardan, ona alacağınız sürprizlerden bahsedin. Ders çalışan insanların başarı hikayelerinden bahsedin. Görev ve sorumluluklarını bilen çocuklar için sürekli ders çalış demek geri tepebilir. Çocuğunuza güvendiğinizi ona hissedin. Ders çalışma konusunda aşırı baskıcı olmayın. Karşılaştırma ve kıyaslamalardan uzak durun. Onun doğasına saygı duyun.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir