Çocuklarda Sık Görülen Davranış Bozuklukları

Çocuk terbiyesi anne ve babaların en çok zorlandığı konulardan birisidir. Çocuk terbiyesi verebilmek için çocuklarda sık görülen davranış bozukluklarını ve bu bozukluğun temelinde yatan nedenleri iyi bilmek gerekir. Eğitimci bir baba olarak bu yazı dizimde size okullarda çok sık görülen davranış bozuklukları ve bunun altında yatan nedenleri açıklamaya çalışacağım.

1-) Yalan Söyleme:

Zor durumda kalan her çocuk yalan söylemeye meyillidir. İçinde bulunduğu durumdan düze çıkmak için yalan söylenir. Yalanlar genelde cezadan kaçmak ve ceza almamak için söylenir. Yalan söyleme davranışını yok etmek için ailenin çocuğa çok iyi bir ahlak eğitimi vermesi gerekir. Öğretmende çocuğa yeteri kadar güven vermesi gerekir. Öğretmenine güvenmeyen ve iyi ahlak eğitimi almayan her çocukta yalan söyleme davranışı görülebilir.

2-) Küfür Etme:

Argo ve kaba söz kullanma çocuklarda çok sık görülür. Kaba sözün açıklaması şudur. Çocuk hoşuna gitmeyen bir durumu düzeltmek için fiziki güce sahip değildir. Karşı tarafa olan öfkesini ancak böyle dile getirmektedir. Küfür ederek bir nevi içindeki zehri boşaltmaktadır. Küfür davranışının toplum tarafından gülerek karşılanması küfür davranışının pekişmesine neden olur. Küfür eden çocuklara kızılan bir ortamda çocuklar küfür etmezken müdahale olmadığı yerde rahat küfür etmektedir. Çocuklar bulunduğu ortamın nabzına göre hareket etmektedir. Küfür davranışı evde aile terbiyesi ve okulda öğretmenlerin ortak tutumları ile yok edilebilir. Bir öğretmenin hoş gördüğü bir küfrü bir başka öğretmen cezalandırırsa çocukta küfür davranışı pekişecektir.

3-) Şikayet Etme:

Çocuklar arkadaşlarını sürekli şikayet eder. Şikayet etmenin özünde yatan duygu kıskançlıktır. Birçok birey arkadaşının yaptığı davranışı kıskanabilir. O davranışı yapacak gücü kendinde bulamadığı durumlarda öfkesini şikayet ederek kusar. Arkadaşının ceza alması kiminin hoşuna gider. Şikayetlerin dikkate alınması şikayet etme davranışını pekiştirir. Arkadaşlarını şikayet eden bir sınıfta öğretmen sürekli şikayet konusunu ele alıyorsa her davranış şikayet edilecektir. Bazı sorunların öğrencilerin konuşarak kendi aralarında çözmeleri sağlanmalıdır.

NOT=Şimdilik en önemli 3 maddeyi ekledik.İlerleyen zamanlarda diğerlerini de konumuza dahil edeceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir