Com, Net, Org, İnfo, Biz, Gov, Edu İnternet Uzantılarının Açılımları Nelerdir?

Herkese merhabalar değerli mmsrn.com takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere .com .net .org gibi domain uzantılarının açılımları nedir onları paylaşacağız. Umarız faydalı olur. İyi okumalar dileriz.

İnternete girdiğimizde her sitenin bir uzantısı vardır. Mesela bizim sitemiz mmsrn.com yani .com uzantılıdır.Aynı şekilde google.com, facebook.com vb. sitelerin hepsinde uzantı bulunmaktadır. Bu uzantıları adres çubuğuna yazmazsak sitelere giremeyiz.

Şimdi lafı fazla uzatmadan com, net ,org, biz, info, gov vb. uzantıların nereden geldiklerini ve ingilizce açılımları nelerdir onları paylaşalım.

.com Uzantısı Açılımı;

.com uzantısının açılımı “Commercial” yani Türkçe olarak “Ticari” demektir. Commercial kelimesinin ilk 3 harfi bu uzantıyı oluşturuyor. Bu .com uzantısı öncelerden genellikle ticari siteler için kullanılmaktadır. Fakat sonradan epey bir popüler oldu ve şuanda en çok kullanılan, en çok bilinen ve en değerli uzantı konumundadır.

.net Uzantısı Açılımı;

.net uzantısının açılımı “Network” demektir.Yani Türkçe olarak “ağ-şebeke” anlamına geliyor. Bu uzantı da com’dan sonra en çok kullanılan uzantıdır.

.org Uzantısı Açılımı;

Org uzantısının açılımı ise “Organization” yani “Organizasyon” demektir. Bu uzantı daha çok vakıf, kurum, kuruluş, toplantı vb. sitelerde kullanılıyor. En değerli 3. alan adıdır diyebiliriz.

.biz Uzantısı Açılımı;

.biz uzantısının açılımı ise “Business” demektir. Türkçe olarak “” anlamına gelmektedir. İngilizce okunuş olarak business “biznıs” olarak okunduğu için bu okunuşun ilk 3 harfi .biz uzantısını oluşturmuştur.

.info Uzantısı Açılımı;

.info alan adı uzantısının anlamı ise “Information” kelimesinden gelmektedir. Kelime karşılığı dilimizde bilgi anlamına geliyor. Daha çok bilgi siteleri için kullanılması beklenen bu uzantı günümüzde com net ve org dışında en çok kullanılan uzantılardan birisidir.

.gov Uzantısı Açılımı;

.gov uzantısının anlamı da “Government” demektir.Türkçe olarak “hükümet – devlet” anlamına geliyor.Bu uzantı daha çok devlet siteleri için kullanılmaktadır. Mesela turkiye.gov.tr , basbakanlik.gov.tr gibi sitelerin uzantısı gov’dur.

.edu Uzantısı Açılımı;

Edu uzantısının açılımı “Education” demektir.Bu da “eğitim” anlamına gelmektedir. Daha çok isminden de anlaşıldığı gibi eğitim sitelerinde kullanılmaktadır. Mesela YTÜ üniversitesinin sitesi yildiz.edu.tr olduğu gibi.

.tr Uzantısı Açılımı;

.tr uzantısı ise Türkiye’ye özel bir alan adı uzantısıdır.Açılımı kısaltmadan da anlaşıldığı gibi “Türkiye” demektir.Daha çok büyük kuruluşların resmi web sitelerinde com.tr kullanılır.Mesela google.com.tr, hurriyet.com.tr, sabah.com.tr gibi sitelerde .tr kullanılmaktadır.

Şimdilik bu en popüler uzantıların açılımları bu şekildedir. İlerleyen zamanlarda diğer yeni uzantıların da açılımlarını konumuza ekleyeceğiz. Eğer sizlerin de bildiği farklı uzantı açılımları varsa yorumlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir