Cübbeli Ahmet Hoca (Ahmet Mahmut Ünlü) Kimdir? | Kısaca Hayatı

Cümleten selamun aleyküm değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Cübbeli Ahmet Hoca’nın kısaca hayatını ve kim olduğunu anlatacağız. Aşağıdan kısaca hayatını okuyabilirsiniz. Teşekkürler.

Cübbeli Ahmet Hoca Kimdir? | Hakkında Kısaca Bilgiler

Aslen Giresun Göreleli olup, 1965 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 4 yaşında ilimle meşgul olmaya ve ilim tahsiline başladı.

Küçük yaşlarında Cübbe giydiği için “Cübbeli Ahmed” lakabı ile bilindi. Büyük Üstad Hacı Mahmud Efendi Hazretleri‘nin, manevi işaretlerine mahzar oldu. Bizzat Mahmud Efendi Hazretleri’nin yanında, 11 yaşına kadar İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çarşamba İsmailağa Camiinde ilim tahsiline devam etti.

Çocuk denecek yaşlarında Yavuz Selim ve Kasımpaşa Camii Kebir gibi büyük camilerde verdiği vaazlar büyük kalabalıklar tarafından izlenmeye başlandı.

12 yaşında ilim tahsili için yollara düştü. Rize Pazar’daki Tütüncüler Köyü Kur’an Kursunda Resül Bölükbaşı Hoca Efendi’den, Sarf, Nahiv, ilmi Kelâm, Meânî, Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında ders aldı. Normal şartlarda bu tahsilin uzun yıllar sürmesi gerekirken, 20 aylık gibi bir zamanda tahsilini tamamladı. 1980 tarihinde onbinlerin katılımıyla tertip edilen merasimde icazer-i ilmiyesini aldı.

İstanbul’a döndükten sonra Kefevî Camisi İmamı Mustafa Kılıç Hoca Efendi’den 6 ay gibi kısa bir sürede hafızlığını tamamladı. Cübbeli Hoca, Fatih İsmailağa Camisinde kurmuş olduğu ders halkalarında 10 sene içerisinde birçok muktedir âlim yetiştirerek ilmi hizmetlerine devam etti. Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın bir çok bölgesinde düzenlediği sohbetlerinde, vaaz-u nasihatlerini 100 binlerce insan dinledi.

Bu esnada göz rahatsızlığı artan Üstadı Hacı Mahmud Efendi Hazretlerinin bütün sohbetlerinde Arapça eserleri okuyarak mürşidinin “Benim gören gözüm oldu.” iltifatına mahzar oldu. Hocaefendi Mektubat ve diğer tasavvuf ilimlerini bizzat Üstadından okuyarak ve yaşayarak almaya devam etmektedir.

Manevi bir işaretle Mahmud Efendi Hazretleri tarafından başlatılan Ruhu’l-Furkan Tefsir’inin hazırlanmasında da büyük mürşidinin yüce himmetiyle en büyük emeğe sahiptir.

Muhtelif konularda yapmış olduğu binlerce vaazlar, izleyenleri tarafından kayda alınarak yurtiçi ve yurtdışında büyük kabul görmektedir.

EK OLARAK = Günümüzde ise Cübbeli Hoca hemen hemen her hafta perşembe akşamları canlı olarak vaaz sohbetlerine devam etmektedir. Lalegül TV’den veya kendi web sitesinden canlı izleyebilirsiniz. Cübbeli Hoca’nın vaazlarına, sohbetlerine ve tüm bilgilerine “www.cubbeliahmethoca.com.tr” sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu sitede tüm sohbet arşivi yer almaktadır. Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca’nın onlarca kitap eseri de bulunmaktadır. Bu kitapların tamamına da “www.cubbeliahmethoca.com.tr/tr/hakkinda/kitaplari” yine bu site üzerinden ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir