Cübbeli Hoca’nın Perşembe Sohbeti (Cuma Gecesi) Bitiminde Okuduğu Dua Nedir?

Cübbeli Ahmet Hoca’nın her Perşembe akşamı yani Cuma gecesi yaptığı sohbetinin sonlarında okumuş olduğu bir dua bulunmaktadır. Bu dua “Aliyyül-Kadr Siğası” olarak geçmektedir. Bu duayı cuma gecesi 1 kere bile okumak oldukça sevaptır ve çok faziletlidir. Şimdi sizlere bu duanın yazılışını ve Arapça okunuşu nasıldır onu paylaşalım.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Cuma Gecesi Sohbet Bitiminde Okuduğu Dua Nedir?

Cübbeli Ahmet Hoca’nın perşembe günü yani cuma gecesi sohbet bitiminde okuduğu dua Aliyyü’l-Kadr Siğası olarak geçmektedir ve “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin nebiyyil ümmiyyil habîbil âlil qadril azîmil câhi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.” şeklinde okunmaktadır.

İmâm-u Süyût’i (Rahimehullâh) ın beyanına göre bu salâta her kim cuma gecesi bir kere de devam etse onu kabrinde ancak Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) lahdine yerleştirir. Bu bakımdan bu duayı ve zikri her cuma gecesi okumak çok sevaptır. 1 kere bile okunması oldukça sevap kabul edilmektedir. İşte bu yüzden Cübbeli Ahmet Hoca her hafta perşembe günü yaptığı sohbet bitiminin ardından yani sohbetin bitiminden hemen önce cemaate 1 kere bu zikri yaptırmaktadır. İnşallah bizler de unutmadan her hafta bu zikri yapmaya çalışalım. Şimdiden Allah (c.c.) kabul eylesin. Amin.

Cuma Gecesi 1 Kere Okunacak Duanın Arapça Yazılışı:

Cuma Gecesi 1 Kere Okunacak Duanın Türkçe Yazılışı:

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin nebiyyil ümmiyyil habîbil âlil qadril azîmil câhi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.

Duanın Türkçe Anlamı:

Allâhım, ümmî, Habib, kadr-u kıymeti yüce makamı azametli olan nebiyi zîşan Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’ne âl ve ashâbına salat-ü selam eyle!

Cuma gecesi okunacak olan zikrin farklı versiyonları da bulunmaktadır. Mesela yukarıdaki Aliyyü’l-Kadr Siğası “Allahümme salli ale seyyidina…” ile başlıyor. Fakat Cübbeli Ahmet Hoca cuma gecesi sohbet bitiminde “Allahümme salli ve sellim ve barik ala…” şeklinde duaya başlıyor. Yani aslında buradan da anlayabiliriz ki ikisi de birbirine benzemektedir ve hemen hemen aynı anlamlara gelmektedir. Yani 2 farklı şekilde de duayı okuyabilirsiniz.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Cuma Gecesi Sohbet Bitiminde Okuduğu Duanın Yazılışı:

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedin nebiyyil ümmiyyi el habibil alil kadri el azimil cahi ve ala alihi ve sahbihi. Amin!

Cübbeli Hoca’nın yaptığı dua bu şekildedir. Fakat dediğimiz gibi duanın orijinal versiyonu üstteki görseldeki gibidir. Ama bir üstte yazdığımız mavi renkteki gibi de yapılabiliyor. Eğer sohbetleri dinlerseniz Cübbeli Hocamızın bu şekilde zikiri yaptığını göreceksiniz. Yani her iki türlü de zikri ve duayı yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu duayı perşembe akşam namazından sonra yani cuma gecesi 1 kere bile okumak çok faziletlidir. Elbette 3 kere de okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Allah (c.c.) kabul eylesin. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir