Cuma Namazında Okunan Hutbelerin Tamamına Nereden Bakılır?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere cuma namazında farzdan önce okunan hutbenin metinlerine tam olarak nereden ulaşabiliriz onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi cuma namazında farzdan önce imam hutbe okumaktadır. Bu hutbe diyanetin belirlediği bir hutbedir ve metni ise sitesinde herkese açık olarak yayınlanmaktadır. Cami imamı bu metni okuyarak hutbesini yapar. Peki bu hutbeye tam olarak metin halinde nasıl ulaşabiliriz yani nereden bakabiliriz şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

Cuma Namazında Okunan Hutbe Metnine Nasıl Bakılır?

Tüm hutbelerin bulunduğu site ==> www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/HutbelerListesi.aspx

1-) Arkadaşlar cuma namazı hutbesinde okunan sohbet metnine ulaşmak için öncelikle diyanetin resmi web sitesi olan “diyanet.gov.tr” sitesine giriyoruz. Ardından biraz sayfanın altına iniyoruz ve sağ taraftaki “Hutbe” butonuna tıklıyoruz.

2-) Ardından hutbelerin bulunduğu sayfayı açmış oluyoruz. Dilerseniz direkt olarak “http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/HutbelerListesi.aspx” buradaki linki açarak da hutbelerin bulunduğu yere girebilirsiniz.

3-) Sol tarafta tarihleri yer alıyor. Mesela en son 10 ocak cuma günkü hutbenin metni gördüğünüz gibi “Peygamberimizin Dilinden Dualar” başlığı altındadır. O yazıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi hutbe metinin pdf versiyonu çıkacaktır. Eğer yandaki word kısmına basarsanız word belgesi halinde metine ulaşabilirsiniz. Veya en sağdakine tıklarsanız sesli şekilde sohbete ulaşabilirsiniz ve dinleyebilirsiniz.

4-) Görmüş olduğunuz gibi cuma namazında yapılan hutbelerin yazılı şekline buradan ulaşabiliyoruz. İmamlar da buradan metinleri yazıcıdan çıkartıp hutbeyi öyle yapmaktadır. Genelde okuyarak hutbe yapılır fakat bazen imamlar bazı yerleri ezberleyip öyle hutbe yapabiliyorlar.

Kısacası “http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/HutbelerListesi.aspx” bu siteye girerek tüm cuma namazı hutbelerinin metinlerine ulaşabilirsiniz. Mesela 2017 veya 2018 yılındaki cuma namazı hutbelerine de buradaki adresten bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir