CV(Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır? Madde Madde CV Hazırlama

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere güzel CV yani özgeçmiş nasıl hazırlanır onu anlatacağım.Umarım faydalı olur.

Bir işe başvururken veya staj başvurusu yaparken vs. muhakkak CV’nize bakıyorlar.Haliyle cv nizin etkisi işe alımlarda veya staja alımlarda bir hayli fazladır.Bu yüzden gerek tasarım olsun gerek yazdıklarınız olsun CV için oldukça çok önemli.O yüzden CV hazırlarken tüm ince detaylara dikkat etmemiz gerekiyor ki en iyisini yapabilelim.

Şimdi gelelim CV de bulunması gerekenleri madde madde açıklayalım;

1-) Öncelikle CV’nizde sol üst köşede veya sağ üst köşede kesinlikle vesikalık bir fotoğrafınızın bulunması gerekiyor.

2-) Kişisel bilgilerinizin olması gerekiyor.Bunlar ad soyad,doğum yeri ve tarihi,telefon numaranız,ev adresi ve mail olabilir.

3-) Eğitim bilgilerinizin bulunması gerekiyor.Gittiğiniz ilkokul,lise ve üniversiteleri gittiğiniz yıllarıyla birlikte yazmanız gerekiyor.

4-) Sonrasında iş tecrübelerinizi yazabilirsiniz.Çalıştığınız yerleri kısa bir şekilde yazabilirsiniz.

5-) Sonraki adımda aldığınız sertifikaları,belgelerinizi yazabilirsiniz.Bunların da muhakkak etkisi olacaktır.Çünkü başvuru yaptığınız yerler bu sertifika bölümüne kesinlikle bakıyor.

6-) Bilgisayar bilgilerini yazabilirsiniz.Neden telefon bilgileri değilde bilgisayar.Çünkü artık devir bilgisayar,bilişim devridir.Çünkü telefondaki android,ios vs. uygulamaların hepsi bilgisayardan yapılıyor.Programlama dilleri bilgisayar aracılığıyla yazılıyor.O yüzden bilgisayar bilgilerinizi kesinlikle doğru bir şekilde yazın.Çok etkisi olacaktır.

7-) Referansları yazmayı unutmayınız.Diyelim ki bir şirkette staj yapacaksınız.Kesinlikle varsa referanslarınızı yazınız.Bunun da çok etkisi oluyor.

😎 Hakkınızdaki diğer ekstra bilgileri yazabilirsiniz.Örneğin;Alkol ve sigara kullanmıyor tarzında.

9-) Son olarak hobilerinizi yazmayı unutmayınız.Mesela futbol,bilgisayar oyunları,satranç,kitap okumak vs. tarzında.

En önemli maddeler bu şekilde diyebilirim.Bunları yaparak CV’inizi hazırlayabilirsiniz.Örnek bir CV ekran görüntüsünü aşağıda paylaşayım;

CV nasıl hazırlanır 1

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir